A jelzáloghitel-piacon tapasztalható év eleji lendületet egy alacsonyabb intenzitású időszak követte a második negyedévben és ez a lassulás nem állt meg a harmadik negyedévben sem. A Credipass szakértőinek becslése szerint 2022 szeptemberében 82 milliárd forint jelzáloghitel realizálódott, ezzel 264 milliárdos volumenen zárta a negyedévet a lakáscélú hitelek piaca, azonban így is az előző év azonos időszakához hasonlítva jelentős, 30 százalékos csökkenést mutatnak a számok.
A bizonytalan gazdasági helyzetnek, az inflációnak, valamint az idén már tizedik alkalommal – a januárihoz képest 4,5-szeresére, 13 százalékra – megemelt jegybanki alapkamatnak köszönhetően jelentősen elbizonytalanodtak a korábban még magabiztos hitelfelvevők is. Akik a körülmények ellenére belevágtak a hiteligénylésbe, igyekeztek minél inkább bebiztosítani magukat. Szakember véleményét kérve lényegesen tompítható a kamatemelkedés okozta veszteség, és sokkal egyszerűbbé, átláthatóbbá válik az infláció hatása a megfizetett törlesztőrészletek esetén. – árulta el Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.
Az elmúlt negyedévben ingatlanvásárlás céljából szerződő ügyfelek az emelkedő kamatkörnyezetben legnagyobb arányban a kiszámíthatóbb, legalább 10 évig fix kamatozású hiteleket választották. A fővárosban a negyedévben zárult összes hitelügylet 86, Kelet-Magyarországon 85, az ország nyugati felében pedig 84 százaléka tartozott ebbe a kategóriába, miközben az 5 évnél rövidebb kamatperiódusú jelzáloghiteleket teljesen figyelmen kívül hagyták a hitelfelvevők. A havi törlesztő terhének csökkentése céljából egyre többen választották a futamidő elnyújtását, és bár még mindig legnagyobb arányban 20 éves futamidővel kalkulálnak ügyletükhöz országosan, 2022 harmadik negyedévében népszerűbbek lettek a 30 éves időtartamra kötött szerződések is. A fővárosban így már az összes felvett hitel 10 százalékát teszik ki ezek az ügyletek.