Gazdaság
Jelentős tartalékot jelenthetnek a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű dolgozók
Kis odafigyeléssel és nyitottsággal szinte bármelyik vállalatnál lenne mód megváltozott munkaképességű kollégák foglalkoztatására. Bár már most is vannak jó példák, azonban még mindig nagyon sok a fejlődési és bővülési lehetőség ezen a téren. Az ország vezető HR szolgáltatójaként a Prohuman úgy látja, hogy sok területen a munkaerőhiánnyal küzdő vállalatok számára is megoldást jelenthet mindez, miközben előnyös az egyénnek, számos értéket hoz a kollegiális közösségnek és társadalmi hatása sem elhanyagolható.
Vizsgálódik a GVH egy felvásárlás után az építőiparban
Eljárást indított egy összefonódás miatt a versenyhivatal.
Felülmúlja a várakozásokat a gazdaság újraindulása Európában?
Az európai gazdaságban a vártnál valamivel gyorsabb fellendülés várható.
Varga Mihály: búcsút intünk az egyszer használatos műanyagoknak
Júliustól búcsút inthetünk az egyszer használatos műanyag eszközöknek.
Egy jó és egy rossz hír is érkezett a magyar dinnyékről
Jó dinnyék, de a korábbi éveknél drágábban.
Nehezen talál magára a turizmus
A belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma májusban 2020 azonos hónapjához viszonyítva háromszorosára nőtt, de 56 százalékkal elmaradt a járvány kitörése előtti év, 2019 májusához képest.
Belehúzott a hazai ipar
Májusban az ipari termelés volumene 39,1 százalékkal meghaladta az előző év májusának alacsony bázisszintjét, amely a koronavírus-járvány miatt hozott korlátozó intézkedésekkel volt összefüggésben - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Megtörtént, amitől mindenki tartott – a nagybankok kétharmadánál drágább lett a legnépszerűbb lakáshitel
A június 22-i alapkamat emelése után borítékolható volt a hitelkamatok növekedése. Ezek után nem meglepetés, hogy a Bankmonitor vizsgálata szerint a nagybankok kétharmada júliusra megemelte 10 éves kamatperiódusú lakáshiteleinek kamatát. A drágulás nem jelentős, kérdés azonban, hogy ezzel befejeződött-e a hitelek áremelkedése?
Moratórium utáni törlesztés: elmondta a bankszövetség a véleményét
Támogatja a Magyar Bankszövetség a Magyar Nemzeti Bank által megfogalmazott ajánlásokat a fizetési moratórium igénybevétele során felhalmozódott tartozás rendezésével kapcsolatos banki díjak elengedéséről.
Vámkezelt csomagok: fontos információkat osztott meg a Magyar Posta
Július 1-jén elindult a posta váminformatikai rendszere, amely az első napok tapasztalatai alapján ugyan összességében jól működik, de kisebb korrekcióra szükség volt. Amennyiben bármely ügyfélnek ebből kára származott, kártalanítják - közölte a Magyar Posta.
Orbán Viktor figyelmeztet: veszélyes idők jönnek
Veszélyes idők jönnek, nem tudja folytatni a világ az életét ott, ahol a járvány előtt abbahagyta, és ilyenkor tartalékra, fedezetre és biztonságra van szükség - jelentette ki a miniszterelnök a Magyar Nemzeti Bank (MNB) budapesti logisztikai központjában a jegybankelnökkel tartott sajtótájékoztatóján.
Változott a vállalkozók után fizetendő szocho alapja
Július 1-től a középfokú végzettséget nem igénylő tevékenységet végző vállalkozók szociális hozzájárulási adójának (szocho) alapját legalább a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér összege alapján kell kiszámolni.
Kétszámjegyű áremelkedés jöhet a lakáspiacon
Folyamatosan javulnak a lakáspiaci várakozások a tavalyi második negyedév óta; a válaszadók szerint a használt lakások árai a közeljövőben minden körzetben emelkedni fognak, az új lakásoknál kétszámjegyű, 11 százalékos áremelkedés várható - derül ki a GKI és a Masterplast közös júniusi felméréséből.
Különleges helyzetben vannak azok, akik most keresnek kiadó lakást
A bérleti díjak növekedést mutatnak havi szinten, de még mindig olcsóbbak mint egy évvel ezelőtt. A tartósan olcsóbb bérlemények és az általános újraindulás miatt pedig a kereslet is 5 éves rekordszintre nőtt.
Drágábbak az új lakások a Balatonnál, mint a fővárosban
A hazai üdülőövezetek ingatlanpiacát kevésbé súlyosan érintette a járvány, tavaly Budapestet leszámítva 14 százalékos volt a fajlagos árnövekedés, ami 5 százalékponttal magasabb az országos átlagnál. A Balaton környéken kiemelkedő, 22 százalékos drágulást tapasztaltak a Takarék Index elemzői. A tranzakciók száma sem csökkent drasztikus mértékben, sőt, a Tisza-tónál több adásvételre került sor, mint 2019-ben.
Lenyomhatja az építőanyagok árát a kormány terve
Komoly árcsökkentő hatásuk lehet az építőanyag-piacon tervezett állami beavatkozásoknak. Cél, hogy az építőanyag-kínálat a lakossági és gazdasági igényeket szolgálja, ne pedig a külföldi tulajdonú piaci szereplők extraprofitját növelje - hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek Nagy Márton, a miniszterelnök főtanácsadója
Sharing economy: kit terheljenek az adózással kapcsolatos kötelezettségek?
A digitális platformok elterjedése teljesen új korszakot nyitott a gazdaság számos területén, átformálva a fogyasztási szokásokat. Az új típusú működési modellek az adózás kapcsán is kihívások elé állítják az egyes országok hatóságait, jogalkotóit, amelynek leküzdésében várhatóan nagyobb felelősség és kötelezettség hárulhat a digitális platformok üzemeltetőire, illetve a pénzügyi szolgáltatókra – hívta fel a figyelmet OECD.
A zöldség- és gyümölcsáraknál sem mindegy, mi történik a kínai sertéspiacon
Az afrikai sertéspestis és a világjárvány megmutatta, hogy az élelmiszerpiacon is egyre inkább a globális trendek érvényesülnek. A világ figyelme Kínára szegeződik, az ottani változások hatásai Magyarországon is érezhetőek, és nem csak a sertéshús árában.
Szijjártó megnevezte, hogy nyerheti meg Magyarország a globális versenyt
A miniszter egy beruházásbejelentő tájékoztatón járt.
Jövőre már épülhet a dél-budai szuperkórház
Várhatóan még a választások előtt leteszik a 300 milliárd forintért épülő dél-budai szuperkórház alapkövét. Mintegy 30 milliárd forintért további közlekedési beruházás is kezdődhet a környéken.
A járvány után: látványosan nőtt az export
Áprilisban az export euróban mért értéke 74,1 százalékkal, az importé 52,6 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához képest.
Sokakat érdekel ez a támogatási forma is
Már több mint 42 ezren igényelték az önfoglalkoztatók kompenzációs támogatását – közölte egy közleményben Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai álamtitkára.
Hogyan vágott neki a nyárnak a hazai ingatlanpiac?
A Duna House közreadja havi Tranzakciószám Becslését (DH-TB) és jelzáloghitel előrejelzését, amely szerint 2021 júniusában, országosan 13 615 ingatlan adásvétel bonyolódott, valamint 115 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
Viharok: már milliárdokat fizettek ki a biztosítók
Idén csendesebben indult a viharszezon a tavalyinál, de a biztosítók kárkifizetései már így is meghaladják a kétmilliárd forintot a Magyar Biztosítók Szövetségének összesítése szerint.
Lecsapott a Cetelem Bankra az MNB
Az MNB felfüggesztette a Cetelem Bank fogyasztóbarát személyi kölcsön minősítését. A bank megsértette a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel pályázati kiírás vonatkozó pontjait azzal, hogy július 1-jétől nem biztosította a teljeskörű online hitelfelvétel lehetőségét a hitelfelvevőknek.
Mekkora hitelre futja az átlagbérből?
Szerda reggeli adatok szerint 332 ezer forint volt áprilisban a bruttó medián kereset, az átlagbér pedig meghaladta a 440 ezer forintot. Mutatjuk, mekkora fedezet nélküli személyi hitelben gondolkodhat egy mediánbért és egy átlagbért kereső munkavállaló.
Nagyot változik az életünk csütörtöktől
Nemcsak a vállalkozásokat és webáruházakat érintő szabályok módosulnak csütörtöktől, olyan változások is jönnek, amelyek mindannyiunk életére hatással lesznek. Például búcsút inthetünk az egyszer használatos műanyagoknak, a posta sem kézbesít többé napilapot, de a nyugíjasok számára is tartogat újsonságokat a következő hónap. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Mennyit keresnek a magyarok? Kijöttek a friss adatok
A KSH friss adatai szerint 2021 áprilisában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 440 600 forint, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset pedig 293 000 forint volt, mindkettő 10,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. Ezt azonban reálértékben majdnem lefelezte az infláció.
Megszívatta a légiutasokat a járvány
Az uniós légiközlekedést nagymértékben megviselte a koronavírus-járvány, ideje alatt jelentősen csorbultak a légi utasok jogai is, miután a légitársaságok és az utazásszervezők úgy kaptak több milliárd euró állami támogatást, hogy nem írták elő számukra az utasok kártalanítását - közölte az Európai Számvevőszék.
Két hónapon keresztül fognak a Balatonnál razziázni a NAV-osok
Nemcsak a strandokon és éttermekben fognak felbukkanni.
Varga Mihály: már nincs szükség a söralátétes adóbevallásokra
További informatikai fejlesztések várhatóak a NAV berkeiben.
Ki vigyáz a lakásra a nyaralás alatt?
Tízből négyen a nyaralás alatt a lakásban lévő értékeiknek ideiglenesen más helyet keresnek – derül ki a K&H biztos jövő indexéből. Távfelügyelettel rendelkező riasztóval a megkérdezettek 17 százaléka rendelkezik, az otthoni lámpák automatikus kapcsolgatásának lehetőségével 15 százalékuk él. Viszonylag alacsony, 11 százalékos azoknak az aránya, akiknek az otthonában már keletkezett kár nyaralás során.
Nekik köszönhetjük, hogy nem lepte el a kórházakat a fertőző korona-szemét
A járvány hullámaihoz igazodva itthon is óriásit nőtt a fertőző kórházi hulladék mennyisége. Magyarországon ebből nem lett probléma, az a pár cég, amely ennek elszállításával, kezelésével foglalkozik, bírta a strapát.
Kétszer annyi magyar utazik Horvátországba, mint tavaly
Az elmúlt évhez képest csaknem kétszeresére nőtt idén június végéig a Horvátországba utazó magyarok száma - mondta el keddi budapesti sajtótájékoztatóján a Horvát Idegenforgalmi Közösség magyarországi igazgatója.
12 milliárdos nagyberuházáshoz adott 9,5 milliárd forintos támogatást a kormány
Varga Mihály üzemátadón járt.
Nem fukarkodnak az osztalékkal a nagybankok Amerikában
A hat vezető amerikai bank közül öt növeli az osztalékot, miután engedélyt adott erre az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed.
Dolgozónként félmillió forint – erre a támogatásra pályázhatnak a cégek
Munkavállalónként félmillió forint felnőttképzési támogatásra pályázhatnak a cégek hamarosan – jelentette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.
Kész a 13 pontos akcióterv: hamarosan többet megtudhatunk a gazdaság újraindításáról?
A gazdasági élet újraindításáért felelős operatív törzs első, összesen 13 javaslati pontból álló akcióterve már a kormány asztalán van, és a javaslatok döntő többségét már el is fogadta kabinet.
Hogy áll most a munkaerőpiac? Közzétették a számokat
47 ezerrel többen dolgoztak májusban, mint áprilisban.
A vártnál jobban dübörög a kínai gazdaság
A Világbank feljavította Kína idei gazdasági növekedésével kapcsolatos előrejelzését kedden.
Újabb nyolc magyar cég nyit az exportpiac felé
Ezzel is erősítenék a magyar cégek exportőri státuszát.
Rengeteg pénzt fizetünk az európai űrközösbe, de aztán azt vissza is kapjuk
Ezért is pöröghet fel a magyar űrtevékenység a következő években. A leglátványosabb lépésünk az lesz, hogy hazai asztronautát küldünk az űrbe, de ezen túl is számos izgalmas eredményt és projektet mutathat fel a magyar űrélet.
Minimálbér a visegrádi országok között: az utolsó helyre csúszott Magyarország
21 ország aktuális adózási információiról nyújt körképet a Mazars nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat idén kilencedik alkalommal kiadott adóbrosúrája, amelynek fókuszában a foglalkoztatást terhelő és a forgalmi típusú adók mellett a társasági nyereségadózás részletei és a transzferárazás állnak. Habár a pandémia számos változást eredményezett a régió minden országának adórendszerében, a kiadvány ezúttal is a hosszú távú trendekre koncentrál, hiszen beruházási döntéseik meghozatalában a tendenciák, az adórezsimek egymáshoz és a korábbi évekhez viszonyított változásainak elemzése segíti a vállalatvezetőket.
Hamarosan 500 forintba is kerülhet a benzin
Szerdától a 95-ös oktánszámú üzemanyag literjéért átlagban bruttó 2 forinttal kell többet fizetni, ami azt jelenti, hogy a maximális ár már csak egy forinttal marad majd el a lélektaninak számító 500 forintos határtól.
Az útfejlesztések is fellendíthetik majd a turizmust?
A közúthálózat folyamatos állapotjavításának elsődleges célja a vidéki életminőség javítása, a kistelepülések jobb megközelíthetőségének biztosítása. A fejlesztések az érintett térségekben lévő idegenforgalmi célpontok kényelmesebb eléréséhez is hozzájárulnak az ITM szerint.
De mi lesz a moratórium után?
Ezt járja körbe a nyomtatott Piac és Profit legfrissebb számának cikke. Annak ellenére, hogy jelenleg még nem tudni, hogy a 2020. március 19-e előtt keletkezett hiteltartozások törlesztésére adott moratóriumnak mikor lesz vége. Kétszeri hosszabbítás után egyelőre szeptember 30-a a határidő, ám a kormány ennek sorsáról is megkérdezi a magyar embereket a nemzeti konzultáció keretében, s a válaszok figyelembevételével dönt arról, hogy továbbnyújtja-e a fizetési könnyítést és ha igen, kiknek.
Összeállt egy újabb Eb-lista: van, amiben Anglia verhetetlen
Az Európa-bajnokság napok óta lázban tartja a futball rajongókat, akik a kontinens 11 városában drukkolhatnak kedvenc csapatuknak. Az Otthon Centrum összeállítása szerint az Eb-t rendező városok közül London messze a legdrágább, a bérleti díj a budapesti négy és félszerese, de Amszterdam, Koppenhága és München sincs sokkal lemaradva. Lakást venni vagy bérelni az azeri fővárosban a legolcsóbb, míg Budapest belvárosában egy használt lakás négyzetmétere megközelíti az egymilliós határt.
Reflektorfényben a globális minimumadó: ezek a leglényegesebb kérdések
Mérföldkőnek számító megállapodás született június 5-én a világ hét vezető ipari hatalma (G7) pénzügyminisztereinek találkozóján, miszerint a G7 országok támogatják egy 15 százalékos globális társasági minimumadó létrehozását.