Az Európai Unió jelenleg legnagyobb környezetvédelmi projektjeként számon tartott program keretében a főgyűjtőn kívül a Csepel-szigeten épülő tisztító telep, egy Duna alatt átvezető iker-csővezeték, az azokhoz szükséges két átemelő telep, és egy árvízvédelmi gát épül. A közel hét kilométer hosszú csatorna az első, a második, a harmadik, a tizenegyedik és a tizenkettedik kerület szennyvizét gyűjti majd össze.
A csatorna a Zsigmond tértől indul, váltakozva halad a budai alsó és felső rakparton, majd csatlakozik a korábban megépült főgyűjtő-csatornához, amely a csepeli szennyvíztisztító telepig vezet. A budai oldalon, a rakpart mellett épülő főcsatorna beruházási költsége megközelítőleg 35 millió euró. A főgyűjtőcsatorna megépítése miatt a Lágymányosi híd és a Bertalan Lajos utca közötti szakaszon le kell zárni a budai rakpartot, ezen a szakaszon május végéig nem lehet közlekedni.
A szennyvíztisztító napi 350 ezer köbméter szennyvíz biológiai megtisztítására lesz képes úgy, hogy a szennyvizet főgyűjtőcsatornán keresztül szállítják majd a csepeli telepre, ahonnan tisztítva ömlik a Dunába. (A folyón történő hajózás körül vita zajlik.)Jelenleg 16 közvetlen szennyvízbevezetés működik a Duna-parton, ezekből naponta összesen mintegy 300 ezer köbméter tisztítatlan szennyvíz ömlik a folyóba.
A teljes projekt eredményeként 2010 nyarától a fővárosban a Dunába engedett, biológiailag tisztított szennyvizek aránya 45 százalékról mintegy 95 százalékra nő az összes szennyvíz mennyiségéhez képest. Az Élőduna néven emlegetett szennyvíztisztító projekt befejezését követően a megtisztuló folyóban akár majd úszni is lehet.