A prefektus beismerte: valóban megijedtek az elején, amikor a hétvégén az esőként lezúdult nagy vízmennyiség felduzzadt a tározónál, hatalmas nyomást gyakorolva annak falára. A szivattyú eldugult, hiszen az a zagy tulajdonképpen fémeket (nem ciánt) tartalmazó iszap. Ezért is kellett a derítő falának oldalát megnyitni, nehogy túlfolyjon a víz vagy átszakadjon a teljes fal.
Valóban került kis mennyiségű zagy a folyóba - mondta a prefektus, aki ugyanakkor megerősítette, hogy a nagy vízmennyiség miatt rendkívül nagy a szennyezőanyag hígulása. Elmondta: folyamatosan vízmintákat vettek, a mesterségesen nyitott gátrést pedig már betömték, és a szivattyú ismét működik.
"A helyi vízigazgató tartja a kapcsolatot az illetékes szolnoki vízigazgatóval, a mintákat hozzák-viszik, egyelőre minden rendben" - mondta Böndi Gyöngyike. Vasárnap a környezetvédelmi minisztérium államtitkára végig figyelemmel kísérte a munkálatokat.
A prefektus elmondta, hogy a bányákat a korábbi években bezárták a megyében, és a felszámolási munkálatok részeként a derítőket befedik. Ezeknek a zagytározóknak a befedését is elkezdték már egy hónappal ezelőtt, de közben váratlanul lehullott ez a mostani hatalmas mennyiségű csapadék.
A prefektus elmondta: a derítőket feltöltik salakkal, majd termőföldet raknak feléjük. Így fásított területet, legelőket hoznak létre azokon a helyeken. Sok ilyen fásított terület van már befedett derítők felett Máramarosban - fűzte hozzá. A lent képződő vizet különleges szivattyúk juttatják vissza a bányaüregekbe - mondta a prefektus.