Ma már törvény határozza meg, hogy mi minősül civil szervezetnek. Fontos ezt tudni, hiszen a civil szervezetekre léteznek külön törvényi előírások. A törvény szerint civil szervezet:
a) a civil társaság,
b) a Magyarországon nyilvántartásba vett egyesület - a párt, a szakszervezet és a kölcsönös biztosító egyesület kivételével,
c) az alapítvány - kivéve a közalapítványt és a pártalapítványt.
Vagyis a civil szervezetek közé tartoznak az alapítványok, az egyesületek, a szövetségek, a sportegyesületek, de még a polgárőrszervezetek is.
Az új Ptk. és a civil szervezetek
Az új Ptk. nemcsak a cégek életét írta át, de a civil szervezetek sem ülhetnek tétlenül. Különösen az alapítványok területén vannak jelentős változások az új Polgári Törvénykönyvben. Röviden érdemes kiemelni, hogy a vezető tisztségviselőkre vonatkozó szabályozás, a felelősség mértéke itt is jelentősen változott, akárcsak a cégek esetében.
Az új Ptk. jelentősen leegyszerűsíti a kezelő szervet. Az alapítvány ügyvezető szerve a testületi jellegű kuratórium vagy az egyszemélyes ügyvezető kurátor. Az egyesülettel azonosan a kurátorokat vezető tisztségviselőknek nevezi, így rájuk vonatkoznak a jogi személyek közös szabályai között a vezető tisztségviselőkre vonatkozó általános szabályok. Az új Ptk. azonban más téren is változást hoz. (Lásd keretes írásunkat.)
Pontosan nem lehet megmondani, hogy ténylegesen hány civil szervezetnek kell majd az új törvényi szabályok szerint átalakítania a létesítő okiratát. Az azonban a Központi Statisztikai Hivatal adataiból látszik, hogy elég jelentős lehet a szám, hiszen csak 2012-ben több mint 21 ezer alapítvány és több mint 35 ezer egyesület működött az országban. Ha összevetjük ezt azzal a számmal, hogy Magyarországon 2014-ben összesen 3154 települést számolhatunk - ezekben benne vannak a városok és a községek is –, akkor minden egyes településre minimum 6 alapítvány és 11 egyesület jutna. A teljes nonprofit szektor bevétele 2012-ben meghaladta az 1250 milliárd forintot.
A módosítás mindenkinek kötelező?
Ha a meglévő létesítő okirat tartalmaz olyan rendelkezést, amely az új Ptk. alapján már nem megfelelő, akkor a korábban, még az új Ptk. hatálybalépése előtt létrejött, vagyis a bírósági nyilvántartásba már bejegyzett, vagy 2014. március 15-én már bejegyzés alatt állt civil szervezeteknek is kötelező átállni az új szabályokra. Erre azonban kaptak némi időt, de ez nem minden egyesület vagy alapítvány esetén ugyanaz. Igaz, hogy az új Ptk.-val kapcsolatos átmeneti szabályok tartalmaznak egy pontosan megjelölt határidőt, ami 2016. március 15., azonban ez csak azokra a civil szervezetekre érvényes, amelyeknek más ok miatt nem kell korábban módosítaniuk a létesítő okiratot. Ha 2016. március 15. előtt olyan változás következik be a civil szervezet életében, ami miatt kötelező a létesítő okiratot módosítani, akkor ezzel együtt gondoskodni kell arról is, hogy áttérjenek az új Ptk. szabályaira. Vagyis a kötelező módosításra a soron következő létesítőokirat-módosításkor, de legkésőbb 2016. március 15-éig kell sort keríteni.
Mit tegyenek az alapítványok és egyesületek?
Célszerű minden esetben szakemberrel átnézetni a meglévő létesítő okiratot, hogy az új Ptk. alapján milyen változásokra kell felkészülni. Érdemes ezt időben megtenni, hiszen egy alapítvány, de különösen egy egyesület esetén a szükséges módosítás, a szükséges döntés meghozatala hosszabb időt is igénybe vehet.
Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd www.megbizhatoügyvediiroda.hu