Pénteken, a megszabott határidőre elküldte válaszait a magyar kormány az Európai Bizottságnak a testület által januárban indított három kötelezettségszegési ügyben - így a jegybank és az adatvédelmi hatóság függetlensége, valamint a bírák szolgálati idejének ügyében -, továbbá két másik, szintén a bizottság által felvetett kérdésben - közölte péntek délután Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője és Giró-Szász András kormányszóvivő közös közleményében. A kabinet az elmúlt hetekben folyamatosan konzultált az Európai Bizottsággal és annak főigazgatóságaival, Orbán Viktor miniszterelnök pedig személyesen is egyeztetett José Manuel Barrosóval, a bizottság elnökével. A válaszlevelek ezen konzultációk alapján készültek - áll a közleményben.
Orbán: „semmilyen újdonságot nem tartalmaz"
néhány ponton kell kiegészítést tenni, és „egy aránylag egyszerűnek mondható tárgyalássorozat előtt állunk”.
Az uniós szerződések betartásán őrködő brüsszeli testület három kérdésben - a jegybanki függetlenség, az adatvédelmi hatóság függetlensége, valamint a bírói tevékenység felső korhatára ügyében indított eljárást Magyarország ellen január 17-én, egyhónapos határidőt adva a magyar kormánynak a szükséges lépések megtételére. Emellett tájékoztatást kért a budapesti kormánytól a bírói függetlenséggel kapcsolatos kérdésekben is. Orbán Viktor csütörtökön a közszolgálati rádió reggeli műsorában azt mondta, hogy a jogszabály-módosítási szövegeket rögzítő válaszlevél „semmilyen újdonságot nem tartalmaz", a magyar álláspont védhető, néhány ponton kell kiegészítést tenni, és „egy aránylag egyszerűnek mondható tárgyalássorozat előtt állunk".
Mintegy száz oldal terjedelemben válaszolt a magyar kormány az Európai Bizottság egy felvetéseire - közölte az MTI-vel egy neve mellőzését kérő, a vitás kérdéseket jól ismerő brüsszeli forrás, aki szerint a magyar válasz egyes pontokon szövegszerű törvénymódosítási tervezetet tartalmaz, amely, ha kielégítő lesz az Európai Bizottság számára, a magyar parlament elé kerül majd. Más pontokon a magyar kormány érvekkel kívánja alátámasztani saját álláspontját, bízva abban, hogy azzal eloszlathat egyes brüsszeli aggályokat.
Giró-Szász András a Duna Televízió péntek esti műsorában a bírák nyugdíjba vonulása kapcsán kifejtette: a kormány továbbra is fenntartja, hogy az általános öregségi nyugdíjjal, valamint a nyugdíjreformmal, és nem az igazságszolgáltatással kapcsolatos lépésről van szó, ami nemcsak a bírákra, hanem az ügyészekre, közjegyzőkre is vonatkozik. Arra az újságírói kérdésre, hogy ha a bizottság nem fogadja el ezt, elmennek-e az Európai Bíróságig, azt mondta: a kormány álláspontja egyértelmű. „Ha ezekre az érvekre (...) az Európai Bizottság ugyanilyen jogi szinten továbbra is alá tudja támasztani, hogy szerinte ez még mindig negatív diszkrimináció, akkor a következő lépésben a magyar kormány megnézi azt a választ, amit az Európai Bizottság ad, és annak függvényében alakítja ki álláspontját" - fogalmazott a kormányszóvivő.
Giró-Szász a jegybankelnök esküjével és fizetésével kapcsolatban azt mondta: hét vagy nyolc pontot fogalmaztak meg a jegybankkal kapcsolatban, és két pont van, amivel kapcsolatban a kormány fenntartja álláspontját. Kitért arra is, hogy a monetáris tanácsban való kormányzati részvétel vagy a napirend előzetes egyeztetése Csehországban vagy Romániában „betűre így van". A magyar kormány, mivel elkötelezett az együttműködésben, és ezeket nem tekinti kardinális kérdésnek, e a pontokban minden további nélkül enged. A fizetéssel összefüggésben továbbra is úgy gondolják, hogy nem diszkriminációról van szó, hanem általános bérplafonról határozott a kabinet a közszférában dolgozók kapcsán, és ebbe a jegybank elnöke is beletartozik. Arra a felvetésre, hogy a problémát abban látják, hogy a jegybankelnök fizetése egy cikluson belül nem csökkenthető, azt felelte: a litván parlament 2011-ben parlamenti határozattal a válságra való hivatkozással 30 százalékkal csökkentette a litván jegybank elnök fizetését. Az adatvédelmi ombudsmani rendszer átalakításáról azt mondta: fenntartják, hogy a mostani szabályozás mindenben megfelel az unió irányelvének, és ezt kellően, jogilag alá is támasztották.
A bizottság sürgős jelleggel tanulmányos
Megkapta az Európai Bizottság azokat a válaszokat, amelyeket a kormány küldött az egy hónappal ezelőtt Magyarország ellen indított kötelezettségszegési eljárások keretében - jelentette be az Európai Unió végrehajtó testülete péntek délutáni közleményében. Pia Ahrenkilde Hansen, a bizottság szóvivő jelezte egyúttal: ez azt jelenti, hogy Magyarország betartotta a bizottság szabta határidőt.
A közlemény szerint az Európai Bizottság „sürgős jelleggel" fogja elemezni a válaszokat. Az elemzésben azt vizsgálják, Magyarország „megfelelő és konkrét" lépéseket tett-e, hogy biztosítsa a magyar jog unióshoz igazítását a jegybank függetlenségének, a bírák és ügyészek nyugdíjba vonulási korhatárának, valamint az adatvédelmi felügyelő hatóság függetlenségének területén. A közlemény arra is kitér, hogy az újabb jogi elemzés alapján a biztosi testület „megfelelő döntést" hoz majd arról, szükséges-e bármilyen további lépés az eljárások keretében.
„Az ilyenkor szokásos eljárás rendjének megfelelően a következő lépésben az Európai Bizottság feladata, hogy a válaszokat értékelje. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, számíthatunk arra, hogy az Európai Bizottság a továbbiakban is objektív, pártatlan, a kettős mérce alkalmazását kizáró, jogi és szakmai alapokon nyugvó értékelést készít" - írta Szijjártó Péter és Giró-Szász Sndrás közleményében. A két szóvivő hangsúlyozza: a kormány elkötelezett az európai értékek mellett, és továbbra is készen áll a konzultációra az Európai Unió intézményeivel.