A jövő torokszorító kérdése, az idősgondozás

Mindenki megtanulta az iskolában, hogy a jóléti társadalmak elöregednek – azt már kevesebben tudják, hogy ma már a fejlődő országok számára is gondot okoz a népesség öregedése és az idősgondozás. Mit tehetünk?

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép:PP

Az ENSZ Népesedési Alapja, az UNFPA tanulmányt közölt a Föld népesedéséről, melyből kiderül, milyen komoly problémákkal kell szembenéznünk, még pedig annál is korábban, mint arra számíthattunk.

Mivel néz szembe a mostani és a következő generáció?

Az UNFPA tanulmányából megtudjuk, hogy alig 10 év múlva több mint 1 milliárd idős ember él majd a világon. A 60 év felettiek száma növekszik a leggyorsabban a korcsoportok közül, így 20 éven belül már 2 milliárd idős ember lesz a bolygón.

Öregedő társadalom
Gazdasági szempontból a népesség csökkenése a lakosság korszerkezetében is változásokat idéz elő. Miközben egyértelműen csökken a termékenység az EU tagállamaiban, a születéskor várható élettartam emelkedik, ez egyértelműen a lakosság nagyarányú elöregedéséhez vezet. Az Eurostat adatai szerint a 2004-ben belépett új tagállamok népessége lényegesen fiatalabb, mint a régi 15 tagállam lakossága. A régi tagországokban a lakosság átlagos életkora 40,3 év, vagyis a népesség fele idősebb ennél, az új tagállamokban az átlagéletkor 37,4 év. Az unió legöregebb országai közé tartozik Olaszország és Németország, míg a legfiatalabb országok között szerepel Ciprus, Írország, Szlovákia és Lengyelország. Az új tagállamok jelenlegi “korelőnye” várhatóan 2035-ig fennmarad.
Az EU “idős eltartottsági rátája”, vagyis az a mutató, hogy hány 65 év feletti egyénre jut egy aktív korú lakos, 2050-ig valószínűleg megduplázódik. Míg 2004-ben az EU-ban az átlagos “idős eltartottsági ráta” 24,5 százalék volt, vagyis az unióban jelenleg négy aktív korú állampolgárra jut egy 65 év feletti lakos, addig ez a ráta 2050-ben várhatóan 51,4 százalék lesz. Magyarország esetében 2004-ben az idős eltartottsági ráta 22,6 százalék volt, míg az évszázad közepére 48,3 százalékra emelkedik, vagyis Magyarországon is az lesz a jellemző, hogy egy 65 év feletti nyugdíjas korú lakosra csupán két aktív korú magyar állampolgár jut majd.

A szegényebb –  fejlődő – országokban, például Indiában vagy Bolíviában, eddig a magas születési szám és az alacsony várható átlagéletkor volt jellemző, de mára az élettartam növekedésével náluk is aktuálissá vált az idősgondozás alapos átgondolása.

A fejlett nyugati országokban az idősgondozás már több évtizede központi kérdés, a nyugdíjrendszer és a szociális otthonok kialakítása, gondozók képzése folyamatosan zajlik. Azonban a jelenlegi rendszer nem fogja elbírni a terhet, melyet a növekvő népesség rá ró, így az idősgondozás feladata egyre inkább a család aktív tagjaira marad majd.

Mikortól válik torokszorító problémává az idősgondozás hazánkban?

Magyarországon a legtöbb nyugdíjas betegségekkel küzd, sokan folyamatos figyelmet, vagy akár 0-24 órás ápolást igényelnek. További nehézséget okoz az alacsony nyugdíj, ami miatt az idősek családtagjaik anyagi támogatására szorulnak. Ez a jövőben sem változik, sajnos, nem mutatnak javuló tendenciákat a statisztikák.

20-30 éven belül jóval több idősek otthonára lesz szükség, még több gondozóra és szakképzett ápolóra. A most 20 év körüli generációnál kitolódott a gyerekvállalás a 30-as évekre, ekkor is sokan csak egy gyermeket vállalnak. Így az egy gyereknek kell majd a két szülő idősgondozását megoldani, ez komoly teher lesz a számára.

Mit tehetünk ma, hogy holnap könnyebb legyen az idősgondozás?

  • Anyagi szempontból fontos előre takarékoskodni a nyugdíjas évekre és most már a szülők nyugdíjas éveire is.

  • Az idősödő családtagokat hozzá kell szoktatni az egészségesebb táplálkozáshoz és a rendszeres testmozgáshoz, mert ezzel sok betegséget megelőzhetünk.

  • Figyelni kell a vércukorszintet és a vérnyomást, hiszen a cukorbetegség és a magas vérnyomás következményei a 40 év felettieket fokozottan veszélyeztetik.

  • Érdemes  távfelügyeleti eszközökkel megelőzni az idősek eltűnését, és egyszerűsíteni a segítséghívást.

Havasi Zoltán mobilgondozas.hu

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo