Szmogevő tornyokkal harcolnának a légszennyezés ellen

Nem lakóházak, mindössze hét méteres tornyok. Közterületi emlékműnek, parkot csinosító dísznek is beillenének, de valójában a levegőt tisztítják. A holland dizájnból készült tornyok Pekingben működnek és mindegyikük naponta egy futballstadion kiterjedésű tér levegőjét tisztítják meg. Tarlósnak is ilyeneket kellene felállítania Budapesten.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Világszerte 3 millió ember -idő előtti, tehát elvileg megelőzhető- halálát okozza a légszennyezés, derült ki egy kutatásból, melynek eredményeit a Nature tudományos szakfolyóiratban publikálták 2015-ben. Kínáé a világ "leggyilkosabb" levegője, jelentette ki az ENSZ Világegészségügyi Szervezete (WHO).

Évek óta jönnek híradások arról, milyen nagy a szmogprobléma a kínai metropoliszokban. Újabban Londont szapulja Brüsszel, amiért messze elmarad a levegőminőség EU-s szinjétől. De Budapest levegője is pocsék az OECD-rangsorban. Akkora az ezer lakosra jutó -légszennyezettségnek köszönhető- halálos áldozatok száma, mint Kínában. (Rendben, ebbe a vidéki települések tüzelése is minden bizonnyal belejátszik, nemcsak Budapest levegője.)

Ez nem Kína, hanem Debrecen - Kép: MTI

Pekingben és más kínai nagyvárosokban olyan súlyos a szmoghelyzet, hogy időnként nem is lehet látni tőle. Előfordul, hogy néha le kell zárni a repülőtereket, szüneteltetni a tanítást az iskolákban, mert nem lehet kimenni az utcára a szmog miatt. Újabban az acélipar visszafogásával próbálják orvosolni a problémát.

Peking nemzetközi iskoláiban például nem holmi egyszerű játszótéren, hanem kupolák alatt játszanak a gyerekek, melyek megszűrik a levegőt. Egy-egy ilyen kupola több millió dollárba kerül.

A kínai Y-generációsok már divatossá is tették a légszűrő maszkok viselését. 2015-ben Masha Ma pekingi székhelyű divattervező egy párizsi bemutatón mutatta be azt a maszkot, mely azóta slágertermék lett a pekingi fiatalok körében. Swarovski-kristályokat rakott a maszkra. Így lett a szmogból eredően már-már kötelező használati eszközből sikkes viselet.

Így fűtünk mi: lehangoló eredmények
A WWF Magyarország ma publikált friss jelentéséből kiderül, hogy hazánkban a települések több mint felén közepes vagy súlyos a lakossági fűtésből származó légszennyezés, az energiaszegénység a települési önkormányzatok csaknem 80 százalékát érinti, ráadásul a helyi önkormányzatok középületeinek hőszigetelése és fűtési rendszere is rossz állapotban van. A jelentés azonban megoldással is szolgál.
Valami hasonlót vitt véghez a 38 éves dán tervező, Daan Roosegaarde, amikor a levegőtisztító komplexumból csinált stílusos tornyot. 2013-ben egy pekingi hotelszobából nézte a város látképét. Már ha látott volna valamit. Ugyanis olyan sűrű volt a szmog, hogy képtelen volt bármit kivenni az elé táruló látványból. Ekkor ötlött fel benne a szmogtalanító torony gondolata.

Szmogvákum

A Smog Free Tower (Szmogmentes Torony) nevű konstrukció 7 méter magas és nagyjából egy pagoda meg egy űrhajó keresztezésének néz ki. Tervezője a Pekingi Dizájn Héten mutatta be.

A torony a Roosegarde Studio, a Delft Technology University és a European Nano Solutions nevű holland zöld technológiai cég közös fejlesztése. Tervezője a "világ legnagyobb szmogvákumjának" titulálta.

Nagyjából így működik:

  • A torony "iontechnológiát" használ: a torony magához vonzza és beszívja a kis szennyező részecskéket a levegőből, azzal, hogy pozitív ionokat bocsát ki a levegőbe.
  • A toronyba kerülő szennyező részecskék egy negatív töltésű felülethez tapadnak.
  • A torony alján szellőző ventillátorok kiengedik a megtisztított levegőt.
  • A torony körül szmogmentes levegő jön létre.
  • Egy torony óránként nagyjából 30 000 köbméternyi terület levegőjét képes megtisztítani. Ez annyit tesz, hogy naponta egy futballstadion kiterjedésű területet tisztít meg.
  • A levegőt persze nem tudja teljesen tisztává tenni a torony, az apró PM10 részecskék -azaz a 10 mikrométernél kisebb levegőben lebegő részecskék- 70 százalékát fogja meg és a levegőt ezzel 45 %-ban képes megtisztítani - igaz, ezt csak 20 méteres körzetben. A PM2,5-ös szennyező részecskék 25 %-át szűri ki a levegőből.
  • A megfogott részecskéket apró "kövekké" sűrítik, minden egyes kő 1000 köbméter megszűrt levegő eredménye. Ezeket a köveket gyűrűkbe és mandzsettagombokba építik be.
  • "A torony nem termel ózont.
  • Működtetését megújuló energiákkal oldják meg.
  • Némi áram is szükséges a torony működtetéséhez, méghozzá 1400 watts, "ami egyenlő azzal, amennyi energia a víz felmelegítéséhez szükséges", írta a CNN.
A torony kivitelezését részben saját pénzéből, részben egy kickstarteres gyűjtésből finanszírozta, megvalósítása két és fél évbe telt. Először 2015-ben mutatták be Rotterdamban, majd 2016-ban helyezték ki Pekingbe.
A jövő közlekedése: se dugó, se parkolási mizéria, se légszennyezés
Egyedülálló kutatásra hívta fel a nyolcadik Fenntarthatósági Csúcs résztvevőinek figyelmét Ürge-Vorsatz Diana, a CEU klímakutatója. Már most körvonalazódik ugyanis olyan megoldás, amivel elkerülhető lenne a parkolási káosz, megoldódna a nagyvárosok légszennyezési problémája és ingyenessé, mindenki számára elérhetővé válna a háztól-házig közlekedés.
Roosegaarde -aki saját bevallása korábban zúgott bele helyekbe, mint a lányokba- úgy látja, hogy Kínában öt éve még javarészt tabutéma volt a környezetvédelem, de mára már a kormányzat is belátta, hogy tarthatatlan a helyzet, és háborút hirdetett a szmog ellen. Ékes példája ennek, hogy a kínai Környezetvédelmi Minisztérium támogatásával a tornyot afféle turnéra vitték az országban, hogy az iskoláskorú fiatalok is megismerkedjenek vele.

Roosegaarde stúdiójának legtöbb projektje a közjóra, a társadalom igényeire fókuszál. Tervezői-innovátori tevékenysége szerint nem más, mint a "jövő tájainak" megtervezése, s eddigi projektjeit is ilyeneknek tájaknak tartja.

  • A holland tervező Smart Highway (Okos autópálya) nevű projektje olyan utat képzel el, mely napközben feltöltődik energiával, este pedig világítva leadja (illetve kivilágítja) magából azt.
  • A Waterlicht pedig LED-technológiát használt a tengerszint emelkedésének láttatására.
  • Fenntartható tánctermében a mozgás kreálja az energiát.
A Roosegaarde stúdió 2016-ban elnyerte a Dizájn Innovációs Medált a Londoni Dizájn Fesztiválon.

A pekingbe helyezett torony egy nap alatt több szennyező részecskét gyűjtött be, mint amennyit korábban két hét alatt Hollandiában. Roosegaarde ezért vallja, hogy az igazi megoldás a légszennyezés mérséklése, nem pedig a hatékony begyűjtése. Legnagyobb vágya, hogy 10-15 év múlva a technológia már felesleges legyen.

(CNN Money, Fast Company, studioroosegaarde.net, creators.vice.net)

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo