Zöld építészet cikkek
Szmogevő tornyokkal harcolnának a légszennyezés ellen
Nem lakóházak, mindössze hét méteres tornyok. Közterületi emlékműnek, parkot csinosító dísznek is beillenének, de valójában a levegőt tisztítják. A holland dizájnból készült tornyok Pekingben működnek és mindegyikük naponta egy futballstadion kiterjedésű tér levegőjét tisztítják meg. Tarlósnak is ilyeneket kellene felállítania Budapesten.
Harminc év kell hozzá, hogy Budapest okosváros legyen?
A magyar városlakók a környezetszennyezést, a túlnépesedést, valamint az élelmiszer-, illetve az energiahiányt tartják a legnagyobb kihívásnak a jövő metropoliszai számára. Budapest pedig 30 éven belül válhat okos várossá, derült ki a Futureal-csoport és a TEDxDanubia rendezvényének közönsége körében végzett felmérésből.
Itt az energiatermelő falfesték
Az új festék hidrogént termel, amit hidrogénüzemű autókban hasznosíthatnak. Hatékonyság ez a javából: olyan fal- és tetőfelületekre is felvihető, amelyeket nem ér elég fény ahhoz, hogy szolárpanelekkel borítsuk be. Az épületek szinte minden felülete az energiatermelés szolgálatába állítható így.
Erdőirtást hoz vagy ökotudatosságot a fatoronyházak divatja?
Egyre másra húzzák fel a magasabbnál-magasabb lakóépületeket fából, megdöntve a korábbi magassági rekordokat. Az acél a 19 század építőanyaga volt, a beton a 20. századé, ezt követné a fa a 21. században? Érvek amellett és az ellen, hogy ez miért (nem) zöld megoldás.
Ingatlanosnak meglehetősen béna Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCarpio meglehetősen sok mindenben tehetséges, de úgy tűnik, a zöld gondolkodású sztár ingatlanosnak nem éppen a legjobb - legalábbis sokat vesztett az elmúlt években a lakás eladáson.
Visszatérünk a faházakhoz?
Miután hosszú évtizedekig a hideg beton, fém és üveg voltak a világ nagy építészeinek legkedveltebb anyagai, mostanában egyre inkább a faépítészet felé fordulnak. Akár toronyházak is készülhetnek a természetes anyagból.
Légkondicionálás gépek nélkül
Egy vietnami cég gépek helyett természetes megoldásokkal oldja meg a beltéri légkondicionálást lakóépületben éppúgy, mint luxushotelben. Kínában és Indonéziában is elkezdték alkalmazni a módszert.
Van haszna, ha forog velünk a szoba
Ha nem is kacsalábon, de forognak a legújabb környezetbarát otthonok, az időjárási és fényviszonyok szerint mozognak körbe.
Beton helyett bambusz - ez jöhet Kínában
Ahhoz, hogy az ember faházat építsen, rendszerint sok-sok szög szükségeltetik. De nem a Penda nevű pekingi cég építményéhez. A bambusznáddeszkákból összerakott lakóépület elemeit csakis köteleket tartják össze. A bambusz elképesztő tulajdonságokkal és előnyökkel bír.
Fa toronyházak tisztítják a levegőt
Az Oregon állambeli Portlandban 12 emeletes toronyházat is felhúznak fából. Mivel a beton- és cementgyártás a legszennyezőbb ipari tevékenységek közé tartozik, részleges kiváltásuk akár környezetkímélő megoldás is lehetne - csak éppen az erdőt kell levágni hozzá.
Jöhetnek a vízalatti városok
Utópia vagy valóság? Az Ocean Spiral tervezői szerint 15 éven belül felépülhet az első víz alatti város, mely 5000 embernek biztosítana otthont és megtermelné a saját energiaszükségletét.