Mivel biológiailag lebomló alapanyagról van szó, divatos dolog fával dolgozni. De ha a fát teszik meg az épületszerkezet alapanyagává, nemcsak arról van szó, hogy statikailag kell másképp megtervezni (bele kell kalkulálni a fa tágulását, hajlását), hanem tűzrendészetileg is veszélyesebb konstrukciót húz fel az építtető. A többemeletes fa-lakóházakról már írtunk a Klímablogon.
Azóta újabb híres épületekkel gyarapodott a mezőny.
Forte, Melbourne
2012-ben készült el, teljes egészében fából készült. 9 emeletén erkélyes lakások helyezkednek el. A 31,6 méter magas komplexum egy ideig a világ legmagasabb faépülete volt. Az épület kivitelezése 11 millió ausztrál dollárba került. Az egy hálószobás lakás ára 400 ezer dollárnál kezdődik, 23 lakás fért el benne.
Treet, Bergen, Norvégia
A legmagasabb faépület címét elorozta a Fortétól a Treet, ez a folyóparton elhelyezkedő, 13 emeletes épület.
Fotó: Pinterest
Wood Innovation and Design Center, Kanada
A kanadai Brit Columbián lévő 6 emeletes épületben a WIDC működik, melyben a faépítészet kutatásával és oktatásával foglalkoznak, s az épület a maga teljes valójában hirdeti a cégért: fából készült.
Green Village, Bali
18 lakás kapott helyet ebben a trópusi erdőben elhelyezkedő épületegyüttesben, melynek ívelt tetői ki-kitűnnek a pálmafák lombjai közül.
Még a szabadban egyik épülettől a másikig vezető, völgyek fölött átívelő függőfolyosókat is változatosan ívelő rúdszerkezet adja. A tervező Defit Wijaya.
Fa felhőkarcoló, Szingapúr
A CRG Architects tervezőiroda a 2015-ös World Architecture Festivalra húzta fel el ezt az épületet, mely teljes egészében bambuszból készült.
Oakwood Tower, London
A Temze partjához közel állna, a tervek szerint 80 emeletesre építenék. Tervezője a University of Cambridge.