Beton helyett bambusz - ez jöhet Kínában

Ahhoz, hogy az ember faházat építsen, rendszerint sok-sok szög szükségeltetik. De nem a Penda nevű pekingi cég építményéhez. A bambusznáddeszkákból összerakott lakóépület elemeit csakis köteleket tartják össze. A bambusz elképesztő tulajdonságokkal és előnyökkel bír.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pekingi székhelyű cég a 2015-ös Beijing Design Weeken mutatta be az épület kisebbik változatát. A Rising Canes (Emelkedő nádak) nevet viselő épület  2016-ban elnyerte az A'Design díjat a tervezői kategóriában. A bambuszt azért választották alapanyagnak, mert használatának régi hagyományai vannak a kínai építészetben és mert korunk építészeti technológiái szinte teljes mértékben mellőzik.

Kép:Penda

Az emeletek alapját egymáshoz kötözött, párhuzamos rudak adják. A szinteket pedig szerteszét ágazó, a padlótóból meredeken dőlő szögben induló támoszlopok tartják.

Kép: Penda

A szerkezet moduláris, tehát elemekből áll, könnyen összerakható, illetve az épület tetszés szerint hosszabbítható egyik-másik irányba. A moduláris szerkezet a szállítást is megkönnyíti. Mindegyik emeletnek 3,96 méter a belmagassága, és az építészek apró szobákat terveztek a jövendőbeli lakosoknak.

Fa toronyházak tisztítják a levegőt
Az Oregon állambeli Portlandban 12 emeletes toronyházat is felhúznak fából. Mivel a beton- és cementgyártás a legszennyezőbb ipari tevékenységek közé tartozik, részleges kiváltásuk akár környezetkímélő megoldás is lehetne - csak éppen az erdőt kell levágni hozzá. Ráadásul kis kunyhók helyett igazi toronyház is épülhet a rég ismert anyagból.
Az új fejlesztés amellett, hogy könnyen szállítható és egyszerűen szerelhető, kifejezetten környezetbarát is, hiszen a bambuszt nem munkálják meg gépekkel, a rudak eredeti, természetes állapotukban kerülnek felhasználásra. A bambusz egyébként is a fenntartható építőanyagok közé tartozik, mivel - szemben a fákkal - nagyon gyorsan növekszik, újratermelődik, tehát kivágása sokkal kevésbé viseli meg a természetes környezetet, ahonnan származik.

Az épülethez ez esetben ráadásul újrahasznosított bambusznádat használnak fel, csakis helyi alapanyagot, nem távolról szállított vagy importált fát. Hogy az építkezés ökológiai lábnyomát ellentételezzék, a vállalkozás minden egyes felhasznált bambusz után két bambuszfát ültetne. Amikor megnőnek, ezek szolgálnának a következő házak alapanyagaként.

Kép:Penda

Az épületet a tervezők hatalmas növényekkel egészítették ki a terveken, ami otthonosabbá is teszi a bambusz épületet, és természetesen hangsúlyozza annak zöld gondolatát is. A Penda tervezői azzal a szándékkal alkották meg a házat, hogy az alternatívát kínál a beton-uralta városi miliő mellé..

A vállalkozás a tervek szerint 2023-ra építene egy nagyobb verziót Peking külterületén. Ez már egy lakópark lenne, mely 20 000 lakónak tudna helyet adni és 101 hektáron terülne el.

Csodálatos bambusz
  • Egy bambuszrúdnak 4-6 évbe telik, hogy kivágásra és felhasználásra alkalmassá váljon, míg más fáknak rendszerint 30-60 évbe.
  • A bambusz akár 1,4 métert is képes nőni naponta.
  • 35%-kal több oxigént termel, mint más fák.
  • 2010-ben a bambuszipar 7 milliárd dolláros forgalmat generált. 2017-re ez várhatóan 17 milliárdra nő.
  • A világ legnagyobb bambusztermesztő országai Kína, India és Vietnam.
  • A termés 79%-a Kínában van, azon belül is Anji megyében, Csöcsiang (Zhejiang) tartományban, ahol évente 12 millió bambuszrudat ültetnek.
  • A bambuszt nemcsak építkezési alapanyagként használják a Távol-Keleten, hanem élelmiszerek, gyógyszerek, papír, ruha, biciklivázak, evőeszközök és más használati tárgyak készítésére is.
  • Amikor a bambuszrudat kivágják, a gyökerei életben maradnak és a fa újranő. A bambusz ezért megelőzi a talajeróziót és a földcsuszamlásokat, ami sokszor megtörténik erdőirtásnál az esős évszakban.
  • A bambusz kétszer-háromszor erősebb, mint az azonos súlyú vasmennyiség, ugyanakkor flexibilis, hajlékony is, ezért adhatja földrengés-biztos épületek vázát.
Forrás: Best China News, Penda, archdaily.com

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo