Tovább bővül a tavalyi évben elindított Otthon Melege Program. Az új kiírás minimum 4, maximum 60 lakásos hagyományos szerkezetű társasházak energetikai korszerűsítését érinti. A pályázatban az energia megtakarítást eredményező, komplex felújítást célzó beruházások támogathatóak, amihez az állam utófinanszírozású, vissza nem térítendő támogatást nyújt. A keretösszeg 10 milliárd Ft, melyből közel 20 ezer lakás részesülhet. A támogatás lakásonként 300-650 ezer Ft lehet, maximum 50%-os támogatási mértékkel. A pályázatot benyújtók a szigetelés és nyílászárók cseréje mellett, a fűtési rendszer korszerűsítését, valamint a megújuló energia alapú melegvíz-ellátás, fűtésrásegítés és áramtermelés kiépítését is megvalósíthatják. A pályázatok leadására 2015. március 9-től lesz lehetőségük a társasházaknak digitális formátumban.
A magyarok egyébként szívesen spórolnak az energiával.
A megújuló energiával kiegészített, komplex fűtési rendszerek hatékonysága már családi házak esetében is jól mérhető és kézzelfogható az alacsonyabb energiafelhasználás révén. Egy ilyen beruházás a háztartás jövőbeli energiaköltségeinek redukálásával teheti havi kiadásait kalkulálhatóvá, vagy akár a külső behatásoktól, gazdasági eseményektől függetlenné. A családi házas méretű korszerűsítések a fogyasztás mértékétől függően még hosszú távú befektetésnek számíthatnak. A társasházak esetében azonban a lakások számához arányosított bekerülési költségek már a beruházás megtérülési idejét is kedvezően befolyásolják. Ezek a jelentős összegű fejlesztések olyan szakértők bevonását kívánják meg, akik átfogóan vizsgálják az egyes épületgépészeti és energetikai területeket.
„A komplex beruházások esetében kiemelt fontosságú, hogy a társasházak olyan cégekkel működjenek együtt a korszerűsítések során, ahol az ügyintézés a kezdeti dokumentációk és tanúsítványok elkészítésétől - a tervezésen és kivitelezésen át - az elszámolás elfogadásáig tart.” – mondta el Ádám Zsolt, a HIGH SIX TEAM Kft. ügyvezetője. A szakember ezzel annak fontosságára hívja fel a figyelmet, hogy a megbízott cégek teljes körű lebonyolítást és felelősséget vállaljanak megbízásaik során. A kiválasztott tervezők, szakértők, kivitelezők meghatározása a döntést követően, egy támogatási szerződés keretében történik meg, melynek megkötésére 120 naptári nap áll a pályázó társasházak rendelkezésére. Az állami támogatás 95%-a egy összegben kerül folyósításra, a fennmaradó 5% pedig társasházi letétbe kerül, melyhez 3 éves monitoring időszakot követően, az előrevetített energia megtakarítások elérése esetén juthatnak hozzá a kedvezményezettek.