A tudósok szerint ez a globális felmelegedés igazi arca és már ”new normal”-ról beszélnek, vagyis hogy ez lesz az évszak új rendje. Az enyhébb téli havazás miatt a megszokottnál két héttel hamarabb olvadt el a hótakaró az USA-ban, és ennyivel előbb kezdődött a ”tűzszezon” is. Mivel a fagyott talaj hamarabb kezdett el felengedni, így az jóval melegebb lett a nyári hónapokra.
Colorado államban heteken át dúlt a tűzvész, mely négy halálos áldozatot követelt és otthonok százait rombolta le, írta a Reuters. Montana és Utah államokat sem kerülték el a lángok.
Hosszú forró nyár
A melegebb telek nagyobb mozgásteret és hosszabb időtartamot engednek a fanyűvő kéreg bogárnak (Dendroctonus ponderosa), hogy véghezvigye pusztítását: már nem feltétlenül halna meg télen. A kártevők tevékenysége miatt elszáradt fák aztán tökéletes alanyaivá válnak a nyári tűzvészeknek.
A Climate Nexus aktivista szervezet szerint az erdőtüzek évente 1 milliárd dollárnyi kárt okoznak az USA-nak, a légszennyezésről és az emberi egészségre leselkedő ártalmairól nem is beszélve.
A legmelegebb júniust 1933-ban vészelték át az emberek. Akkortájt sivatagosodott el az az Amerika ”éléskamrájának” számító régió, mely így a Dust Bowl nevet kapta.
Hőmérséklet tekintetében a 2011 májusától 2012 augusztusáig tartó időszak a találtatott legmelegebbnek az 1895-ben megindult amerikai meteorológiai mérések történetében. Washington kivételével az ország összes államában átlagon felüli hőmérsékleteket mértek. Csak 2012 júniusában mintegy 3215(!) meleg-rekord dőlt meg, többségük Texas, Missouri, Colorado, Kansas és Arkansas államokban.