Az oslói CICERO (Center for International and Environmental Research) klimatológusai szövetkeztek a Világbankkal, a világ legnagyobb befektetési alapjával, a BlackRockkal és más befektetőkkel, hogy konkretizálják a globális felmelegedés pénzügyi kockázatait. (Már a hitelezésbe is beleszól a klímaváltozás.) A cél az, hogy a legbefolyásosabb befektetőket képbe hozzák azokról a lehetséges anyagi károkról, melyeket az egyre gyakoribbá váló szélsőséges időjárási események (árvíz, aszály, hurrikán, stb.) és a tengerszint-emelkedés jelentenek infrastruktúráknak, iparágaknak, befektetéseknek.
Mivel a befektetőket a lehetséges hozam érdekli, a klímaváltozást többé nem lehet elválasztani ettől és ignorálni - vélik. A BlackRock a jogi környezet változását is kiemelten fontosnak tartja ebből a szempontból.
"A klímaváltozás ellen küzdő törvényi szabályozások új hulláma érkezik, a kockázatokat még nem mérték fel, de hamarosan hatni kezdenek." E mondat egyértelműen arra utal, hogy a világ kormányai aláírták a jogilag kötelező érvényű globális klímamegállapodást, amely korlátozza és csökkenti az ÜHG-kibocsátást, a kormányok pedig ennek érdekében beárazzák az emissziót, amitől növekszik a nagy szennyező iparágak működési költsége, s általában mindenféle üzleti tevékenység költségvonzata, mely emisszióval jár.
A jelenleg érvényben lévő emissziócsökkentő szabályozások nem lesznek képesek 3 Celsius fokban megállítani a klímaváltozást 2100-ig - vélik a szakemberek. Mivel az éghajlatváltozás miatt gyakoribbá válnak a szélsőséges természeti és időjárási jelenségek, az ezekből eredő károk, illetve az ellenük való védekezés miatt eszközölt infrastrukturális beruházások egyre több pénzt fognak elvinni mind a kormányok, mind a cégek büdzséiből.
A BlackRock az alábbi grafikonnal érzékeltette az USA-ban történt természeti katasztrófák számának változását és a belőlük eredő költségek alakulását:
Az alap szakértői szerint a világ több ezer millió dollárral van lemaradva az igényekhez képest, vagyis sokkal több tőke kellene a zöld beruházásokra, hogy a világgazdaságot alacsony karbontartalmú működési pályára lehessen állítani.
A BlackRock munkatársai szerint elképzelhető, hogy a zöld befektetéseknél és az emissziócsökkentő beruházásoknál a befektetők magas hozamot realizálhatnak, olyat, amire a 2007-es válság óta csak nagyon ritkán van lehetőség.
De önmagában is egy vállalat "zöld" volta, ökológiai tudatosságának mértéke jó mérce arra, hogy a befektető meg tudja ítélni, érdemes-e befektetni az adott cégbe. Ha ugyanis a cég nem igyekszik zöldíteni energiafogyasztását, karbonsemlegessé tenni épületeit, energiafogyasztását és termelését, akkor a hosszú távú életképessége és ezáltal a profittermelő képessége is limitált - vélik a világ legnagyobb befektetési alapjának szakértői.
A BlackRock munkatársai már azt látják, hogy a különbség a kétfajta -az ökotudatos és a klímaignoráló- társaságok közötti különbség már most meglátszik: "Azok a vállalkozások, melyek terveikben számításba veszik ezeket a klímakockázatokat láthatólag jobban teljesítenek azoknál, melyek nem."
Forrás: Business Insider, BlackRock