Ilyen meleg még sose volt

Az elmúlt hónap volt minden idők legmelegebb júniusa a Földön a globális feljegyzések 1880-as kezdete óta, 2016 júniusa a negyvenedik egymást követő június volt, amikor az átlaghőmérséklet meghaladta a 20. századi átlagot - közölte az amerikai Nemzeti Óceán-és Légkörkutató Hivatal kedden.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: MTI

A hivatal adatai szerint 1976 júniusában történt utoljára, hogy a globális föld- és tengerfelszíni hőmérséklet a 20. századi átlagnál alacsonyabb volt. Ráadásul 2016 júniusa volt a 14. egymást követő hónap, amikor az átlaghőmérséklet magasabb volt a 20. századi átlagnál, és 2016 első hat hónapjában is az előző évinél magasabb átlaghőmérsékleteket mértek. (A tavasz is rekordokat döntött!)

Júniusban a szárazföldi és tengerfelszíni átlaghőmérséklet 0,9 Celsius-fokkal haladta meg a 20. századi átlagot (15,5 Celsius-fok), és 0,2 Celsius-fokkal a 2015 júniusában mért hatodik havi hőmérsékleti rekordot. A földfelszíni hőmérséklet júniusban 1,23 Celsius-fokkal volt magasabb a 20. század átlagánál (13,2 Celsius-fok), az óceánok felszínének hőmérséklete 0,77 Celsius-fokkal volt magasabb a 20. századi 16,3 Celsius-fokos átlaghőmérsékletnél.

Az átlagosnál jóval magasabb tengerfelszíni hőmérsékletet mértek a Csendes-óceán középső és délnyugati medencéjében, az Atlanti-óceán északnyugati és délnyugati térségében és az Indiai-óceán északkeleti medencéjében.

A 12 legmelegebb tengerfelszíni hőmérsékletet az elmúlt 12 hónapban jegyezték fel - olvasható a NOAA honlapján közzétett közleményben. Az északi-sarki tengeri jég kiterjedése júniusban 11,4 százalékkal volt kisebb az 1981-2010 közötti átlagnál, ami a legkisebb jégkiterjedés 1979 óta. Az északi-sarki tengeri jég kiterjedése évtizedenként átlag 3,6 százalékkal zsugorodik. Az antarktiszi tengeri jég 103,5 ezer négyzetkilométerrel volt kisebb az 1981-2010 közötti időszak átlagánál. a déli-sarki tengeri jég kiterjedése évtizedenként átlag 1,7 százalékkal zsugorodik a NOAA adatai szerint.

Megvalósult a klímarémálom
Kettő, de inkább másfél: ez a párizsi klímacsúcson elfogadott megállapodás igazi célja, azaz hogy ezeknél a határértékeknél állítsa meg az emberiség a globális felmelegedést. (Az ipari forradalom előtti időszakhoz viszonyított globális átlaghőmérsékletről van szó.) Az ezt meghaladó hőmérséklet-emelkedés esetén ugyanis a következmények beláthatatlanok lesznek az ipari civilizáció számára. Ez a cél azonban nehezen lesz elérhető, legalábbis az Egyesült Államok Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatala (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) által közzétett mérési eredmények alapján. Eszerint ugyanis az északi féltekén februárban már elérte a globális átlaghőmérséklet emelkedése a 2 Celsius-fokot

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo