Idén is meleg volt, de 2016 brutális lesz

A brit meteorológiai szolgálat friss globális hőmérséklet-előrejelzése szerint "nagyon valószínű", hogy 2016 még 2015-nél is melegebb lesz. A globális felmelegedés és az El Nino jelenség hatása miatt 2015-nek már az év vége előtt megelőlegezték a rendszeres mérések kezdete óta tapasztalt legmelegebb év címét.

Kép: Pixabay

A brit meteorológia szerint 2016-ban 1,1 Celsius-fokkal lesz melegebb az átlaghőmérséklet az iparosodás előttihez képest - tudósított a BBC News. A múlt héten Párizsban befejeződött klímacsúcs résztvevői egyetértettek abban, hogy az emelkedést 1,5 Celsius-fokban kell korlátozni. A számítógépes szimulációval és statisztikai módszerekkel készült friss előrejelzés szerint a következő 12 hónap átlaghőmérséklete valószínűleg 0,84 századdal haladja meg az 1961-1990 közötti időszak átlagát.

Klímaváltozás: most megesszük, amit főztünk
Az emberi tevékenység által előidézett globális felmelegedés 2014-ban felerősített számos szélsőséges időjárási jelenséget, köztük a trópusi ciklonokat a Csendes-óceán középső térségében, a súlyos esőzéseket Közép-Európában, a szárazságot Kelet-Afrikában, a hőhullámokat Ausztráliában, Ázsiában és Dél-Amerikában.
Az iparosodás előtti átlaghoz viszonyítva a 2016-os átlaghőmérséklet 1,1 Celsius-fokkal lesz magasabb, ami erősen megközelíti az 1,5-ös értéket. Az ennél nagyobb emelkedést a Párizsban megállapodást kötő országok minden erejükkel szeretnék elkerülni. A 2015-re adott előrejelzés 0,61 Celsius-fokos emelkedést jósolt. A 2015 januárja és októbere közötti adatok azt mutatják, hogy az idei középhőmérséklet 0,72 Celsius-fokkal haladja meg az 1961-1990 közötti időszak átlagát. A brit meteorológiai szolgálat szerint lehet, hogy a 2016-ra jósolt melegedés a továbbiakban már nem folytatódik, és akár 1 Celsius-fokos különbség alá is visszacsúszhat a következő években.

Az idei év is forró volt

A 2015. novemberrel záruló 12 hónap volt a nyilvántartott legmelegebb időszak a Földön. A 2014. decemberétől 2015. novemberéig tartó időszak globális hőmérsékleti átlaga a nyilvántartott legmelegebb 12 havi érték volt, több mint 0,4 °C-kal magasabb, mint az 1981 és 2010 közötti 30 éves átlag.

A nyilvántartott korábbi 15 legmelegebb év 1998 és a 2001-2014 közötti időszak volt. Az 1981 és 2010 közötti 30 éves átlagokhoz képest a nyilvántartott legmelegebb hónapok 2015. októbere, és novembere voltak, mindkettő 0,6 °C-kal a normál érték felett „teljesített”.

A hazai mérések is ezt igazolják: Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint az idei ősz is melegebb volt a szokásosnál, s mostanáig az egész év az időjárást tekintve a legmelegebbek között van. A 2015-ös magyarországi időjárás a tavalyihoz hasonlóan várhatóan globálisan is rekord meleg lesz – derül ki a meteorológiai szolgálat elemzéséből.

 

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo