2075-re annyira elharapózhat a globális felmelegedés, hogy a Föld területének 60%-át éves rendszerességgel fogják sújtani a kánikulák. A kánikula (heatwave) több, mint egyszerűen nagy meleg. Definíciója az, hogy legalább 3 napig egyfolytában rendkívül magas marad a hőmérséklet. Tudósok figyelmeztetnek, hogy a változásnak halálos áldozatai is lehetnek, különösen a szegények körében, akik nem engedhetik meg maguknak sem a légkondicionáló berendezést, sem a hűtőgép használatát. A hőhullám a szegények mellett általában az idősek és a gyerekek között szedi áldozatait.
A Climatic Change szakfolyóiratban publikált tanulmányból kiderül: 2050-re azok a kánikulák, melyek eddig 20 évente következtek be, a Föld területének 60%-án 3 Celsius fokkal, 10%-án pedig 5 Celsius fokkal melegebbek lesznek. Ennek megfelelően az is változott, hogy mit is tekintünk kánikulának. Míg régebben a határérték 42 Celsius fok volt, ezt a mércét klimatológusok mostanra felemelték 45 Celsius fokra - és még így is növekszik az előfordulás. (Idén már februárban összehoztuk az összesen maximálisan megengedhető 2 fokos melegedést.)
Ha sikerül is jelentős csökkentéseket elérni a globális ÜVH-kibocsátásban, a Föld területének közel 20%-a így sem úszhatja meg, hogy intenzív hőhullám helyszínévé váljon 2075-re.
A forróságnak pedig a menekültek tömegeinek elindulásában is van legalábbis áttételes szerepe. A szakértők szerint szerepet játszott a szíriai válságban és arab tavaszban is: az elmúlt években 0,8 fokkal nőtt az átlaghőmérséklet, ami rengeteg. 2006-2011 között ezen a területen olyan aszályos évek voltak, aminek következtében egyes területeken a termény 75%-a, az állatok 80%-a elpusztult, ami 800 ezer embert a városokba kényszerített. Ennek komoly politikai és szociális következményei vannak. Vagyis a környezetváltozás lehet az, ami újabb helyi konfliktusokat robbant ki, akik emiatt elhagyják az otthonukat, nem biztos, hogy környezeti migránsként érkeznek majd, politikai menekültek lesznek. A klíma-környezetváltozás mögöttes kiváltó okként jelenik majd meg. Itt olvashat erről bővebben.
(A Thomson Reuters Foundation cikke alapján.)