Vállalati hitelek: nem a kamat a legfontosabb?

A kamat mértéke inkább a betételhelyezésnél kulcsfontosságú, semmint hitelfelvételnél. A hiteligénylés esetében főként annak teljes költsége meghatározó, míg a vállalati betéteknél valóban a betéti kamat határozza meg leginkább, melyik bankot és konstrukciót választják a cégek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Habár az alapkamat tavaly augusztus óta tartó csökkenésével párhuzamosan a hitelkamatok is fokozatosan mérséklődtek, ez önmagában nem okozott jelentős keresletnövekedést a vállalati hitelek piacán. Ennek oka – többek között – az, hogy a hiteligénylésnél figyelembe veendő szempontok között a hitelkamat nagysága csupán az egyik, és nem is a leghangsúlyosabb tényező. Az 550 hazai vállalat megkérdezésével történt K&H nagyvállalati monitor kutatás adataiból az derül ki, hogy a hiteligénylésnél leginkább a hitelkamat felett jelentkező banki költségek a döntőek.

Ezt a cégek 29 százaléka jelölte meghatározó feltételnek, míg a hitelkamat nagysága csupán a második legfontosabb tényező, igaz, nem sokkal lemaradva (27%). A harmadik helyen az ügyintézés gyorsasága szerepel, amely a cégek 16 százaléka számára meghatározó, míg az alacsony hitelfedezet a vállalatok 14 százaléka számára kulcsfontosságú. Az eredmények érdekes módon arra is rávilágítottak, hogy a gyakorta túlzottnak ítélt banki adminisztráció ellenére az eljárás során alkalmazott egyszerű dokumentálás csupán a vállalatok 5 százaléka számára döntő szempont a hiteligénylési folyamatban.

forrás: K&H nagyvállalati monitor kutatás

Ezzel szemben a vállalati betételhelyezésnél valóban a betéti kamat mértéke a leginkább meghatározó. A megkérdezett cégek legnagyobb arányban (39%) ezt jelölték meg legfontosabb tényezőként. A fontossági sorrendben a második helyre a bankbetét struktúrája került (23%), azaz az, hogy mennyire lett a termék az ügyfél igényeire szabva. Ezt a rugalmas hozzáférés követi (19%). A vállalatok csupán 13 százaléka jelölte meghatározó szempontnak a biztonságot bankbetét elhelyezésekor.

forrás: K&H nagyvállalati monitor kutatás

Szintén nem a kamat mértéke a legmeghatározóbb folyószámla-igénylés esetén, mivel a vállalatok csupán 8 százaléka jelölte fontosnak. Ellenben az átutalási költségek, valamint a számlavezetési díjak döntő fontosságúak. Előbbit a cégek 52 százaléka, míg utóbbit 36 százalékuk jelölte döntésbefolyásoló tényezőként.

Már osztják az 500 milliárdot
Október elsejével indul a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának (NHP) második szakasza. A program keretében összesen 2000 milliárd forint keretet biztosít a jegybank nulla százalékra a hitelintézeteknek 2014. december 31-ig, első körben 500 milliárd áll rendelkezésre.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo