Teljesen felülírja az elmúlt években kialakult különcélú menetrend szerint végzett városnézési tevékenységet Budapest. A közkeletű nevén „Hop-On, Hop-Off” cégekkel kapcsolatban ugyanis június elején a Fővárosi Közgyűlés határozatot fogadott el, miszerint 2017. január 1-től csak egyetlen cég, vagy egy konzorcium kaphat koncessziót a menetrend szerinti városnéző buszok üzemeltetésére. A koncessziót elnyerő cégnek, vagy cégeknek legalább 25, a legkorszerűbb környezetvédelmi normának megfelelő autóbusszal kell végeznie a tevékenységet, a cégformája pedig zártkörű részvénytársaság (zrt.) kell, legyen – derül ki a fővárosi képviselőknek megküldött előterjesztésből, amelyről júniusban szavazott a közgyűlés – de a részletek máig ismeretlenek.
A koncesszió kiírása nem újdonság, a főváros már évek óta fontolgatott egy ilyen lépést. A "különcélú menetrend szerinti tevékenységet" folytató vállalkozások közül várhatóan négy céget érint a döntés: a CITY TOUR Hop on Hop off, a Program Centrum, a City Sightseeing Budapest, és a Big Bus nevű cégek vesznek részt a Budapesti szolgáltatásban.
„1,5 milliárd forint a négy, a piacon lévő cég együttes árbevétele, ekkora üzlet kerülhet most egyetlen nyertes kezébe” – mondta Toldi Annamária a Program Centrum kft. tulajdonosa, másik két piaci szereplővel, a CITY TOUR Hop on - Hop off, illetve a City Sightseeing Budapest képviselőivel tartott közös sajtótájékoztatón. A cégvezető szerint, a döntés összesen a négy cég több mint háromszáz munkavállalóját érintheti. „Bárki is nyer, a másik három cég kiszorul a piacról, ami mindenképpen munkahelyek elvesztésével jár” – hangsúlyozta Toldi Annamária.
A városvezetés a budapesti levegőminőség javításával indokolja a lépést: a jelenleg mintegy 60 Hop-On, Hop-Off busz ugyanis erősen elavult, előfordulnak közöttük évtizedes járművek – és egyikük sem felel meg a legmodernebb, ún. EURO-6-os kibocsátási szabványnak.
Ugyanakkor, mint azt a cégek képviselői kiemelték, a koncessziós kiírásról egyelőre azon kívül, hogy lesz, semmi biztos sem tudható. „Egy ilyen volumenű buszbeszerzés, amit az előterjesztésből láthattunk, legalább egy-két éves időszak, tehát ha megkezdenénk a gyártókkal a tárgyalásokat, akkor sem biztos, hogy 2017-re a megfelelő számú új buszt be lehetne szerezni” – mondta Toldi Annamária. Ezért az érintett vállalkozások arra kérték a fővárosi hatóságokat, hogy a koncessziós pályázat kiírása előtt egyeztessenek a cégek képviselőivel. „Nincs azzal gondunk, ha a főváros szabályozni akarja a hazai piacon futó járművek minőségét, de ehhez nem kellene feltétlenül a szereplők háromnegyedét kiszorítani a piacról” - hangsúlyozta a cégvezető. Ha a pályázat változatlan formában mégis kiírásra kerül, a három cég képviselői szerint várhatóan konzorciumi formában, együtt pályázzák meg a kiírást.