„Mivel az unió számos országának magas rangú vezetője és számos vállalata érintett a Panama-botrányban, az Európai Unió hatékonyabb fellépést sürget az illegális vagy tisztességtelen adózási gyakorlatokkal szemben. Az uniós szakpolitikusok egy közös, uniós feketelistát terveznek az adóparadicsomokról, kiegészítve a nem együttműködő joghatóságokkal és az adóparadicsomokban működő pénzügyi intézményekkel, amely tartalmazná a szankciókat is” – mondta el Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke, euróért és szociális párbeszédért felelős biztos a gazdasági és pénzügyi tanács (Ecofin) brüsszeli ülését követően
A vita során a miniszterek többsége az adóparadicsom meghatározása során a nulla vagy egy azt megközelítő adókulcsot alkalmazó országok idesorolása mellett érvelt Nagy-Britannia, Málta és a balti országok ellenvéleménye mellett. A biztos reményét fejezte ki, hogy a további egyeztetéseket követően az év végéig meg tudják küldeni javaslataikat az uniós tagállamoknak véleményezésre, hogy 2017 végétől azonos kritériumok alapján össze lehessen állítani az uniós listát.
Az adótanácsadót is megbüntethetik
Az uniós biztos elmondása szerint a terv jogilag kötelező érvényű intézkedéseket fogalmazna meg a vállalatok leggyakoribb adóelkerülési gyakorlatai ellen. Emellett az Európai Bizottság az adócsalás és az adókikerülés ellen folytatott küzdelme során a káros gyakorlatot folytató tanácsadók megbüntetését is tervezi, ennek érdekében nyílt konzultációra hívják a témában érintetteket – tette hozzá.
Az uniós feketelista összeállítása azonban nem lesz egyszerű. Ezt mutatják az eredménytábla nyilvánosságra kerülése után napvilágot látó elemzői vélemények is. Többen kifogásolják például, hogy az eredménytáblán csak EU-n kívüli országok szerepelnek, holott az elmúlt időszakban kipattant botrányokból (Apple, Google, Ikea) világosan látszik, hogy az adóelkerülésben egyes uniós országok is aktívan segítik a multinacionális cégeket. Mások arra figyelmeztetnek, hogy gazdasági érdekek és a politikai befolyás alaposan átformálhatja a listát. Az Egyesült Államokban például Delaware vagy Nevada államok aktív szerepet játszanak az adóelkerülésben, ám az EU aligha fog kardoskodni az amerikai jogrend megváltoztatásért, hiszen az USA fontos gazdasági és politikai partnere. Félő, hogy a politikai játszmák miatt a feketelistán valószínűleg csak kisebb államok kapnak majd helyet.