Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a magyar vállalkozók igényeire épülő tőkeprogram középpontjában azok a termelő, illetve innovatív kis- és középvállalkozások állnak, amelyek képesek a fejlődésre, a magas hozzáadott értékű termékek előállítására. A Széchenyi Tőkebefektetési Alap a hazai kockázatitőke-piac legaktívabb tagja, egyben a legnagyobb cégportfólióval rendelkező tőkebefektetője, befektetési politikája ösztönzi a gazdasági növekedést és a foglalkoztatás bővülését. A sikeres működést látva a kormány ezért úgy határozott, hogy az Alap tőkéjét 8 milliárd forinttal megemeli, befektetési időszakát 2025 végéig, futamidejét pedig 2030. december közepéig meghosszabbítja.
Két új tőkealap indul
Varga Mihály hangsúlyozta: a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. szeptembertől két új tőkealap kezelését is megkezdi. A 8 milliárd forintos keretösszegű Irinyi II. Kockázati Tőkealap kifejezetten a közép-magyarországi régió tőkeigényeinek támogatására szolgál és az Irinyi Terv legfontosabb nemzetgazdasági céljaira épül. „Így olyan hazai kis- és középvállalkozásokat támogat majd tőkével, amelyek tevékenységükkel hozzá tudnak járulni az iparfejlesztéshez, az ipari tevékenységek bővüléséhez, illetve a termelésük hatékonyságának növeléséhez” – ismertette Varga Mihály.
Ezért egy új tőkealap felállításáról is döntött a kormány, amely a Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alap nevet viseli. Az alap összesen 20 milliárd forintos keretösszeggel működik majd, az alapkezelő kiválasztásáról szóló pályázati felhívás várhatóan szeptemberben jelenik meg – mondta el a tárcavezető. A miniszter felhívta a figyelmet a hazai kis- és középvállalkozások pénzügyi, tőzsdei ismereteinek növelését segítő kiemelt felhívásra is, amely a napokban nyílt meg 1 milliárd forintos keretösszeggel a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében.