Az egyik legfontosabb dolog, hogy mindennek ki kell jelölni, meg kell tartani a maga helyét, vagyis kell lennie a cégnél egy helynek, ami a „menedzsment szoba, tér stb.”, ahol a cégről születnek a döntések vagy zajlanak az üzleti egyeztetések. Ezt lehet képletesen, de akár hasznos lehet teljesen konkrét értelemben is alkalmazni.
Ugyanis egy családi térben a „kívülről jött” szereplőnek, bármilyen pozícióban van is, esélye sincs győzni egy esetleges vitában. Ugyanakkor a családi ügyek, feszültségek gyakran belépnek a céges térbe is, ahogy a családtagok is nem egyszer bele akarják vonni a külső szemlélőt valamelyik oldalon a családi viszályba. Ebbe az érintettnek nem szabad belemennie, mert semmiképpen nem jöhet ki jól a dologból – figyelmeztet cikkében együttműködő partnerünk, a HR Portál.
Diszkréció és kommunikáció
A legfőbb erény egy ilyen pozícióban a diszkréció, amit a családtagoktól származó információkkal kapcsolatban gyakorolni kell. Az információ hatalom, ugyanakkor nagyon nem mindegy hogyan él vele valaki, mert vezetői pozícióját, hitelességét kockáztathatja, ha a bizalom sérül.
Esetenként külső, független szakértő segítségül hívása is jó megoldás lehet. Ugyanis például komoly fejtörést okozhat egy családtag értékelése a cégen belül, akiből egyszer akár főnök is lehet. Az óvatosság nem árt, fontos, hogy a vélemény pártatlan legyen és kezelje bizalmasan. Ilyenkor jöhet jól egy külső szakember, egy független kritikus, aki a saját karrierje kockáztatása nélkül mondhat konstruktív véleményt.
Ne áhítozzunk pozícióra
Reálisan azt sem árt felmérni, hogy egy családi cégben meddig tarthat valakinek a karrierje. Ugyanis, ha van alkalmas jelölt egy magasabb vezetői pozícióra a családon belülről, akkor esélyes, hogy családtag kapja az ügyvezetői posztot, nem pedig a külsős jelölt, akármilyen kompetenciákkal rendelkezik is. Ezt nem szabad mellre szívni, hiszen a döntés ez esetben nem a személyről, hanem a családi cégről szól.