A kormányzat nem tervez Airbnb-adót közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium azokkal a hírekkel kapcsolatban, hogy - mint azt korábban megírtuk - négyzetméterenként 1500 forintos sarcot vetnének ki a kiadó lakásokra. (A tegnap benyújtott költségvetési tervezetben sem szerepel ez a tétel.) Ez persze nem jelenti azt, hogy a lakáskiadással foglalkozó magánszemélyeknek és cégeknek nem kell adózniuk az így szerzett jövedelem után. Adóalanynak minősülnek ugyanis azok a magánszemélyek, akik online foglalási rendszeren - például az Airbnb-n - keresztül egy vagy több szobát vagy akár egy teljes ingatlant szálláshelyként adnak bérbe, így adószám kiváltására kötelesek, és számlakibocsátási kötelezettség is terheli őket - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás az áfatörvény alkalmazásában ingatlan-bérbeadásnak minősül. Az ingatlan-bérbeadás főszabályként adómentes szolgáltatás, azonban az ingatlanok idegenforgalmi, turisztikai célú hasznosítására, azaz a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásra az adómentesség nem terjed ki. A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás az áfa rendszerében adóköteles tevékenységnek minősül, a kedvezményes, 18 százalékos adókulcs alá tartozik. Az adóalany az alanyi adómentességet is választhatja, ha a törvényi feltételek fennállnak, ez esetben a szolgáltatás után nem kell áfát fizetnie.
(Az osztrák főváros elébe megy az Airbnb szabályozásának, az észtek pedig az egész megosztás gazdaságára érvényes szabályozáson dolgoznak.)
Az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint meghatározott jövedelmet 15 százalékos személyi jövedelemadó, valamint 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás terheli. A tételes átalányadózás csak akkor választható, ha a fizető-vendéglátó magánszemély a tevékenységet a tulajdonában vagy haszonélvezetében lévő egy lakásban vagy üdülőházban folytatja. A személyi jövedelemadózás szempontjából fizető-vendéglátó tevékenységet folytató magánszemély az lehet, aki - nem egyéni vállalkozóként - egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenység keretében nyújt szálláshelyet ugyanannak a személynek adóévenként 90 napot meg nem haladó időtartamra. A tételes átalányadó éves összege szobánként 32 ezer forint, ezen felül a tételes adó 20 százalékának megfelelő összegű egészségügyi hozzájárulást is fizetni kell.
Az adóhatóság Kereskedelmi szálláshely-szolgáltatást online foglalási rendszeren keresztül nyújtó adóalanyok adózására vonatkozó legfontosabb tudnivalók címmel tájékoztatót tett közzé honlapján, amelyből részletesen is meg lehet ismerni a tevékenység alapvető adózási szabályait.