Múlóban a kkv-k optimizmusa

A tavaszi választásokat kísérő, a gazdaság helyzetéről szóló erőteljes kormányzati reklám növelte a cégvezetők várakozásait. A felfokozott hangulat elmúlása mérsékelte az optimizmust is.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az IBS – Nemzetközi Üzleti Főiskola és a Policy Agenda által készített KKV Konjunktúra Index értéke jelentősen csökkent az elmúlt negyedévhez képest, és lényegében a 2014. I. negyedévi várakozásokat mutatja. Az adatokból arra lehet következtetni, hogy a tavaszi választásokat kísérő a gazdaság helyzetéről szóló erőteljes kormányzati reklám növelte a cégvezetők várakozásait. A felfokozott hangulat elmúlása mérsékelte az optimizmust is. Ennek eredményeképpen jóval visszafogottabbak a fejlesztési tervek is.

Kipukkant a lufi?

A 2013. II. negyedévtől megindult növekedés folyamatos volt, és egyre több cégvezető látta kedvezőnek a magyar gazdaság és a saját vállalkozása gazdasági kilátásait. Ennek az optimizmusnak a hatására 2014. III. negyedévben az IBS - Policy Agenda KKV Konjunktúra Index értéke 57,1 százalékra emelkedett, amely 11,7 százalékponttal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Azonban a most mért adat már alacsonyabb, azaz 50,2 százalékra esett vissza és megegyezik a 2014. I. negyedévi értékkel.

A kkv-index időbeli alakulása - Forrás: Policy Agenda

A cégvezetők 27 százaléka szerint a következő félévben romlani fog a magyar gazdaság helyzete, és ez rosszabb adat, mint amit az elmúlt két negyedévi mérés mutatott.

Ez a magyar GDP-n is látszani fog
Behúzta a féket a magyarországi ipar, de ez az elemzőket különösebben nem lepte meg, mivel minden jel a lassulás irányába mutatott. Búcsút mondhatunk a kétszámjegyű növekedésnek – és ez a gazdasági növekedésen is meg fog látszani.
Az előző negyedévben, feltehetően a választások utáni, a kedvezőbbnek ígért gazdasági várakozások hatására a cégek 32 százaléka még jelentős javulást várt a magyar gazdaságtól a közeljövőben. Ez az érték most 7 százalékra esett vissza, amely - úgy is mondhatnánk, hogy - beleilleszkedik a korábbi trendekbe.

A vállalkozások vezetőinek relatív többsége (38%) arra számít, hogy a gazdaságban stagnálás lesz. Nagyon fontos megjegyezni, hogy ennek a várakozásnak nincsen kapcsolata a GDP változásával. Ez azoknak a mikrogazdálkodási területeknek a helyzetét jelzi, ahol a cégek működnek. Azaz hiába javul az országos GDP általában, annak hatása nem feltételenül jelentkezik minden ágazatban.

Megtorpant a növekedési kedv, és borús a jövő

A cégvezetők 64 százaléka nem lát arra esélyt, hogy bővítse vállalkozását. Ez az adat sokkal rosszabb, mint az egy negyedévvel korábban mért 41 százalék. Azok a cégvezetők aránya, akik fél éven belül szeretnének fejleszteni, mintegy 40% százalék és ők is csak minimális bővítésben gondolkodnak. További 30 százalékuk 5-10 százalék közötti, és ugyanennyien egy erőteljes, 10 százalék feletti növekedést sem tartanak elképzelhetetlennek.

Fontos megjegyezni, hogy ezek a várakozások - mivel inkább a cégvezetők szándékait mutatják – feltehetően nem fognak igazolódni a később mért tényleges, valós eredményekben. A mostani felmérés adatai szerint a vállalatvezetők jobban tartanak a jövőtől, mint negyedévvel ezelőtt. A cégek 43 százaléka - szemben a nyáron mért 12 százalékkal - lát olyan jeleket, amelyek azt mutatják, hogy a következő évben olyan nehézség léphetnek fel, amelyek alapvetően megingathatják a vállalatuk helyzetét.

NEKÜNK MÁR BULGÁRIA AZ ELLENFÉL
Tavalyi eredményéhez képest Magyarország három helyet javítva, a 60. helyet foglalja el a világ országainak versenyképességi rangsorában, ám régiós versenytársaink kezdenek lehagyni minket. A legnagyobb gond a bürokrácia és a korrupció.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo