Az intézkedéscsomag, melynek célja, hogy számos területre kiterjedően megkönnyítse a kkv-k életét, már eddig is a kkv-szakpolitika jó alapjának bizonyult. Mivel a bevált módszerek cseréjén, a nemzetköziesítés és a vállalkozói készség támogatásán, valamint a finanszírozási lehetőségek megnyitásán (a versenyképességi és innovációs keretprogram és a vállalkozások versenyképességét és a kis- és középvállalkozásokat segítő program keretében) alapul, arra ösztönzi az uniós tagállamokat, hogy a máshol eredményesnek bizonyult megoldásokat átvegyék és ők maguk is keressék a jó módszereket. Az intelligens szabályozásra irányuló erélyes kezdeményezésekkel kombinálva az intézkedéscsomag támogatta a kkv-kat a gazdasági válság átvészelésére tett erőfeszítéseikben.
Ferdinando Nelli Feroci ipar- és vállalkozáspolitikai biztos így nyilatkozott: „Mialatt Európa továbbra is a válságból való kilábalás útján halad, tudnunk kell garantálni azt, hogy az európai kisvállalkozói intézkedéscsomag még mindig célnak megfelelő-e. Felkérem tehát a kkv-témakörben érdekelt feleket, hogy osszák meg véleményüket, nézeteiket. A Bizottság hálásan fogadja az érdekeltek ötleteit és készen áll meghallgatni észrevételeiket.”
Az EU kisvállalkozásainak prosperálását támogató öt pillér
Tavasszal az európai szinten működő vállalkozói szövetségek, a nemzeti kormányok kkv-képviselői (kkv-követek) megállapodtak abban, hogy az európai kisvállalkozói intézkedéscsomag már meglévő négy pillérét megtartják.
Piacra jutás / nemzetköziesítés: A kkv-k növekedéséhez új piacokat kell felderíteni.
Vállalkozói készség: a potenciális vállalkozók számára nyújtott folytonos támogatás döntő fontosságú, mivel a munkanélküliségi ráta továbbra is magas, különösen a fiatalok körében.
A szabályozás javítása: az elért eredmények ellenére a adminisztratív terhek csökkentése továbbra is fontos cél.
A számos európai gazdaságnak gondot okozó készséghiány orvoslására megállapodás született egy ötödik, az EU kkv-politikáját megszilárdítani hivatott pillér felállításáról:
A vállalkozók és alkalmazottaik képzése és készségei: a gazdasági növekedéshez a vállalkozóknak nemcsak szakképzett munkaerőre van szükségük, hanem nekik maguknak is szert kell tenniük további készségekre.
Cselekedjünk!
A hétfőn indított nyilvános konzultációval az Európai Bizottság várja valamennyi érdekelt (mindenekelőtt a vállalkozók és a vállalkozói szövetségek) további észrevételeit annak érdekében, hogy a kisvállalkozói intézkedéscsomag jövőbeli kihívásoknak való megfelelését garantálni tudja.
Mivel a Bizottság által indított nyilvános konzultációk 12 héten át tartanak, ez a konzultáció december 15-én zárul.
A nyilvános konzultáció itt elérhető!