Minden cégnek kell a megújuló

Akár beszállító lenne egy nagy gyártócégnél, akár a költségeit akarja csökkenteni, a jövőben egyetlen cég sem kerülheti meg a megújuló energiaforrások használatát. Segítségükkel ugyanis javíthatja a versenyképességét, csökkentheti a költségeit és az ökológiai lábnyomát.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP

Az elkövetkező években a villamos energia válik a leggyakrabban használt energiává az iparban. Ahogy a benzines járműveket is lecserélik elektromos autókra, úgy az ipari energiafelhasználásban is a villamos áramra állnak át a pékek éppúgy, mint a gépgyártás. Ennek az a következménye, hogy a kkv-k közül az lesz versenyképes, aki a lehető legnagyobb mértékben meg tudja termelni a saját felhasználását. „Ennek az első lépése nem a termelés kiépítése, hanem a megtakarítás” – hangsúlyozta Baranyák Zoltán a Goodwill Consulting vezető energetikai szakértője a Piac&Profit által szervezett konferencián. (Bizony már nem csak a multik játékszere a megújuló.)

Az energiahatékonysági beruházások megtérülése egyébként is lényegesen gyorsabb, mint a megújuló energiaforrásokba történő beruházás, jellemzően 5 év alatti. A megtakarítások azt eredményezik, hogy kisebb kapacitást kell beépítenünk, ha saját termelésre váltunk. „Már pedig ez a jövő, a nagy cégeknél már ez most is működik” – hangsúlyozta az energetikai szakember. Márpedig ezek a cégek most már pedig nagyon ügyelnek a termékeik ökológiai lábnyomára, így egyre inkább a beszállítóiktól is megkövetelik, hogy saját megújuló termelésből származó, vagy vásárolt zöldárammal készített alkatrészeket építhessenek be a késztermékbe. Ha pedig egy cég autót üzemeltet, kiszállítást végez, vagy cégautónak használja, akkor igen komoly megtakarítást érhet el egy vállalkozás.

Jön a kötelező energiaspórolás
A magyar jogrendszerbe várhatóan az idei év nyarán honosítják az EU 2012/27/EU energiahatékonyságról szóló irányelvét, amely az energiafelhasználás hatékonyságát, a tagállamok energiafogyasztásának csökkentését írja elő. Cikkünkből kiderül, hogy mit jelent majd mindez a magyar cégekre nézve.
Egy hagyományos jármű kilométerenkénti költsége jelenleg Magyarországon 30 forint, míg ha saját napelemmel megtermelt energiát használunk az elektromos autó töltésére, ez a költség 4 forint körülire szorítható le – emelte ki Baranyák Zoltán. (A 2015 és 2020 közötti időszakra vonatkozó operatív programok, elsősorban a KEHOP, a GINOP, a TOP és a VEKOP mintegy 450 milliárd forintot szánnak energiahatékonysági tárgyú beruházásokra, szemben a 2013-2017-as időszak 236 milliárdjával.)

Mivel a megújuló energia most már nem csak azért kell, mert zöld vagyok, hanem azért is, mert így fogunk beférni a beszállítók közé, vagy a versenyképességünk csökken és lemaradunk a versenytársainktól, ha nem ezt használjuk, így egyre több vállalkozás fogja alkalmazni ezeket az energiaforrásokat. Magyarországon pedig a legfontosabb megújuló energiaforrás mindig a napenergia lesz. Csakhogy a legtöbb cég rá fog döbbenni arra, hogy egyszerűen nem tud elegendő felületet napelemmel befedni, hogy elegendő energiát termelhessen. itt lépnek be azok az innovatív megoldások, amelyek – mint például a napelemek kelet-nyugati tájolása – amelyek segítségével jobb helykihasználással hatékonyabban hasznosíthatjuk a napenergiát – mondta a szakember.

Kiemelte, hogy a napelemek megtérülése jelenleg 10-12 év, de ha az elkövetkező ciklusban csak 30 százalékos intenzitású pályázati források lesznek elérhetőek, akkor már négy-öt évre le lehet szorítani a megtérülési időt.

Még ebben a hónapban indulnak az első uniós pályázatok
A tervek szerint már ebben a hónapban kiírásra kerülnek az első pályázatok a GINOP keretén belül, több mint kilencvenmilliárdra pályázhatnak a vállalkozások. A részletekről Milos Katalin, a Nemzetgazdasági Minisztérium pályázatkezelési főosztályvezetője beszélt a Piac&Profit konferenciáján.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo