Mennyire húzta vissza a befektetési kedvet a koronavírus?

Az év első felében 63 tranzakció keretében összesen 9,521 milliárd forintot fektettek hazai vállalkozásokba a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület befektető tagjai, amely fele a 2019 azonos időszakában tapasztaltnak. Az átlagos tranzakció mérete 151 millió forintot tett ki ebben az időszakban, ami mintegy 30 százalékkal alacsonyabb a 2019 első félévében regisztrált 211 millióhoz képest.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2020. első félévében 63 tranzakció során 63 vállalkozás jutott összesen 9,521 milliárd forint tőkéhez. Ez az összeg ugyan több, mint kétszerese a 2018-as év azonos időszakában realizáltnak (4,607 milliárd forint), viszont fele a 2019-es év első félévében tapasztaltnak (20,866 milliárd forint). A tranzakciók száma is elmarad az előző évekhez képest - 63 a tavalyi 99 után -, az átlagos ügyletek értéke pedig 211-ről 151 millióra csökkent. Az ügyletek számának és étékének visszaesésében több tényező is szerepet játszhatott, a koronavírus okozta gazdasági visszaesés és bizonytalanság mellett például az egyes állami és magánbefektetők befektetési dinamikájának lassulása.

(Forrás: HVCA)

A befektetések megoszlása életciklus szerint

Az első félévben a tranzakciók közül 34 első körös befektetés volt, ezek tették ki a teljes volumen 54 százalékát, amely szám arányaiban megegyezik a 2019. évi első félévivel.

47 tranzakciót rögzítettek inkubációs és magvető fázisú cégekben, ezek a teljes tranzakciószám háromnegyedét teszik ki.

Az inkubációs ügyleteknél közel 20 millió, a magvető ügyleteknél 118 millió, a start-up ügyletek estében pedig 164 millió forint az átlagos befektetési összeg. Későbbi fázisban lévő cégeknél ugyanez a mutató 1,575 milliárd, illetve magántőke növekedési fázisú befektetések esetén 764 millió forint.

A legjelentősebb értékű tranzakció későbbi fázisú befektetéséhez köthető 2,1 milliárd forint értékben, ez adta a teljes félév befektetéseinek 22 százalékát.

Kedvelt iparágak

2020 első félévében a tőkebefektetések összesen tizennégy különböző szektorba irányultak. Összegüket tekintve a legtöbb befektetés az üzleti és ipari szolgáltatások, illetve termékek, az IT és fogyasztói elektronika, valamint kommunikációs ágazatba került: itt költötték el a félévben a befektetett összeg 79 százalékát. A korábbi évekhez képest viszont ezen félévben nem történt befektetés az energia és környezet szektorban.

Kiszállások

A félévben 33 kiszállás történt, amelyek kilenc alaphoz köthetőek. A legtöbb exitet az üzleti és ipari szolgáltatások, valamint fogyasztói szolgáltatások szektorban rögzítették.

Tizennyolc esetben a management általi kivásárlásra került sor, hét esetben a befektető a leírás mellett döntött, három esetben más magántőke alap felé történt az értékesítés, négy esetben pedig zártkörű értékesítéssel, illetve egy befektetés más típusú kiszállással zárult.

Az eladott társaságokban a befektetők átlagosan 6,4 évig voltak tulajdonosok.

Tőkegyűjtés

A vizsgált félévben 20 milliárd forint tőkegyűjtést jelentettek.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo