Az előző hónaphoz képesti változás +0,8 százalékos volt, ami visszafogottabb év eleji átárazási dinamikát tükröz, mint amit az elmúlt két évben láthattunk. Enyhülő inflációs nyomást jelez, hogy a maginfláció 5,1 százalékról 4,4 százalékra mérséklődött - írta a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közölt adataira reagálva Balog-Béki Márta, az MBH Bank szenior tőkepiaci elemzője.
A szakértő szerint a folyamatot segítette a bázishatás, a jelentős súlyt képviselő élelmiszerek áremelkedése tovább mérséklődött. A dezinflációt támogatta az is, hogy az éves alapú forintgyengülés ellenére a tartós fogyasztási cikkek ára csökkeni tudott, visszafogottabb áremelkedési ütem volt tapasztalható az alkohol- és dohánytermékek és a ruházkodási cikkek esetében is, ugyanakkor a dezinflációt lassítja, hogy a szolgáltatások esetében fennmaradt a 10 százalék körüli, de már csak egyszámjegyű, 9,9 százalékos drágulás márciusban.
Kilátások
Márciusban folytatódott még a lassú dezinfláció, de a következő hónapokban már magasabb értékekkel számolnak az MBH Banknál. A szolgáltatók jelentős részénél továbbra is megfigyelhető – várt feletti - áremelkedés mérsékli az infláció csökkenésének folyamatát, márciusban a telefon- és internetszolgáltatás 10,8 százalékkal drágult. Az átárazási döntések egy része a szezonális termékek esetében a nyári szezon kezdetére tolódhat.