A KSH adatai alapján a GDP 0,8 százalékkal nőtt az előző negyedévhez viszonyítva, ezzel a nyers adatok szerint csupán 1,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát. Különösen fontos ez annak tükrében, hogy a 2023. IV. negyedév a stagnálás állapotát mutatta. A GDP növekedéséhez leginkább a piaci szolgáltatások, ezen belül főként az ingatlanügyletek és az információ, kommunikáció ág járultak hozzá, míg a nemzetgazdaság egészében nagy súlyt képviselő ipar hozzáadott értéke negatívan befolyásolta azt.
Az Opten adataiból jól látszik, hogy a gazdaságban működő társas vállalkozások száma az idei év első negyedévében tovább csökkent, így 3 500 céggel kevesebbel valósult meg ez a GDP-növekedés. A cégek számát jellemző csökkenő tendencia nem új keletű, negyedéves viszonylatban már az ötödik negyedév, ami ezt az eredményt hozta. A jelenleg ismert áprilisi számok alapján az látszik, hogy a tendencia tovább folytatódik, azaz kevesebb vállalkozásnak kell nagyobb eredményt produkálni, hogy a GDP növekedést tartani lehessen. A cégszámcsökkenésből az I. negyedévben az építőipar vette ki leginkább a részét, minden hetedik cég ebből a szektorból került ki, és a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat nemzetgazdasági ág szenvedte el a legkisebb cégveszteséget.
Az elmúlt évek hasonló időszakát vizsgálva egyértelműen kijelenthető, hogy a tavalyi és az idei év első negyedévében az alapítási kedv visszaesett, hét év távlatában 2024-ben alakult a legkevesebb új vállalkozás – alig több, mint 6 100.