A 2012 novemberében indult, 2013 áprilisáig tartó – Franciaország és az Egyesült Államok vámhatósága által harmadik alkalommal közösen megszervezett – szellemitulajdon-védelmi akció során elsősorban hamisított félvezetőket, hálózati számítógép-egységeket, háttértárolókat és memóriakártyákat foglaltak le – olvasható a Hamisítás Elleni Testület (HENT) honlapján.
A hatóságok szerint az akció nemcsak a lefoglalt áruk mennyisége miatt érdekes, hanem mert az összefogás keretében végrehajtott művelet felhívta arra is a figyelmet, hogy a hamis elektronikai eszközök használata mind az országok biztonságára, mind azok gazdaságára veszélyt jelent.
A hatóságok szerint ugyanis a hamisított számítástechnikai alkatrészekből készült termékek, mivel nem felelnek meg a minőségbiztosítási előírásoknak, nemcsak gazdasági károkat okoznak, hanem veszélyt jelentenek a használóikra nézve is.
A számítógépes hálózatok működése stabilitásának aláásásával jelentős közbiztonsági kockázatot is teremtenek a hamisított alkatrészekből készülő elektronikai termékek, hiszen használatuk ma már nélkülözhetetlen olyan területeken, mint az egészségügy vagy a közlekedés. Az Egyesült Államok vámhatóságának 2012-es adatai szerint a hamis számítógépek és alkatrészeik a 7. leggyakrabban lefoglalt árucsoportba tartoznak.
Magyar vállalkozásokat fenyegetnek a hamis áruk
Hazánkban olyan mennyiségben jelennek meg a szabadalomsértő úgynevezett „klón” nyomtatókazetták, hogy azok kiszorítják a magyar gyártók és forgalmazók termékeit. Az illegális importáruk nemzetközi szabadalmakat sértenek, környezetszennyezők, forgalmazásuk jogi következményekkel járhat és hosszú távon nagymértékű munkahelymegszűnéshez vezethet Magyarországon.