Az ideális kezdet vagy a szakadék széle?
Mai történetünk főszereplője egy igényes, profi szakember, aki lépésről-lépésre haladva jutott el az egyéni vállalkozástól oda, hogy mára főállású cégvezető, és már csak az üzlettel foglalkozik. Idejében felismerte a jó marketing fontosságát és az internet adta lehetőségeket: megrendelők után már nem szaladgál, hiszen egy online marketinggépezet szállítja a vevőket. (A céges domainnév tulajdoni viszonyairól szóló szakértői anyagunkat itt olvashatja!)
Érdekes, egyedi fejlesztésű honlapja jóval több tartalmat nyújt, mint az iparágban szokásos szolgáltatások felsorolása és a „megbízható minőség – korrekt ár” egészen egyedinek hitt szlogenje. Hősünk nem érte be egy tízezer forintos sablon weboldallal, hanem az egyedi fejlesztés mellett döntött. A fejlesztést és az újdonságok miatti folyamatos módosítást kezdettől fogva ugyanaz a srác végezte, akit anno ajánlottak neki, mint gyors és szakszerű webes programozót, aki főállása mellett ezzel egészítette ki jövedelmét.
Ráadásul az online marketingszemléletét is átvette menet közben annyira, hogy egyre kevesebbet kellett magyarázni egy-egy változtatásnál; lassan már szinte félszavakból értette egymást megrendelő és fejlesztő. Természetesen megbízási szerződést is kötöttek, amit aztán mindkét fél eltett a fiókba, és sokáig nem is volt rá ok, hogy elővegyék.
Évek alatt kialakuló bizalmi kapcsolat
Az együttműködés évekig megfelelő volt. Néha adódtak kisebb hibák, leállások, de ezeket egyrészt mindig nagyon gyorsan rendbe hozta a fejlesztő, másrészt ez vállalható „mellékhatásnak” tűnt cserébe azért, hogy bármilyen kérést viszonylag gyorsan megoldott.
Egyszer aztán a fejlesztő egy személyes találkozót kért, és egy meglepő „javaslatot” adott elő. Elmondta, hogy néhány hete váratlanul megszűnt a munkahelye, és kénytelen az eddig mellékes kiegészítőként végzett webes programozásból megélni. Ezért muszáj az eddigi árak háromszorosát kérni a munkájáért.
Nagyot sóhajtva és őszinte sajnálattal a hangjában mondta a fejlesztőnek, hogy így áll a dolog, akkor sajnos csak arról tudnak beszélni, hogy a folyamatban lévő kisebb fejlesztés (egy kampányoldal) befejezése után hogyan tudják lezárni az együttműködést. Az igazi meglepetés azonban csak ekkor jött.
Sokk után a földrengés
A fejlesztő közölte, hogy ha felmondják vele a megbízási szerződést, akkor a cég nem használhatja tovább weboldalt. A megdöbbent cégvezető először azt hitte, hogy ez valami rossz vicc, talán a Kész átverés műsorának felvételébe csöppent.
De nem. A fejlesztő készült, és meg is magyarázta, mire gondol. A még kezdetek során kötött szerződésben szinte semmilyen rendelkezés nem volt az elkészült egyedi weboldal (ami egy szoftver) szerzői jogairól, felhasználási feltételeiről. Arról pedig a szerződés egyáltalán nem rendelkezett, hogy a cég, mint megrendelő, nemcsak használhatja, de megváltoztathatja, tovább is fejlesztheti a szoftvert, akár a fejlesztő nélkül is.
Komoly fejfájást spórolhat meg
Ha Ön most úgy gondolja, hogy előkeresi a saját cége és a webes programozó közötti szerződést, akkor legalább azt keresse benne, hogy az hogyan rendelkezik a használati jogról az idő (örökös vagy valamilyen időpontig tartó használati jog), az átdolgozhatóság (a fejlesztés továbbvihető-e más programozóval), az átruházhatóság (egy másik cégbe át lehet-e vinni), vagy a kizárólagosság (másik, akár konkurens cégnek eladhatja-e a fejlesztő) szempontjából.
Róth Dénes www.onlinejog.hu