Az EU támogatásnak köszönhetően 0%-os vállalkozói hitelt biztosító új hitelprogramban való részvételre alapvetően a mikro-, kis, vagy középvállalkozásnak minősülő gazdasági társaságok jogosultak. A támogatottak köre azonban szélesebb, a kedvezményes hitelt igénybe vehetik az egyéni vállalkozók, valamint a szövetkezetek is.
Jó hír, hogy más EU-s támogatásoktól eltérően a jogosultak köréből a közép-magyarországi székhelyű vállalkozások nincsenek kizárva, feltétel viszont, hogy a beruházási projekt NE a közép-magyarországi régióban valósuljon meg (tehát a megvalósuló beruházás régión kívülre essen).
Milyen beruházásokhoz igényelhető a hitel?
Éven túli lejárattal, akár 15 éves futamidő mellett
- tárgyi eszköz beszerzésére,
- használt eszköz beszerzésre
- immateriális javak beszerzésére,
- építésre – átalakítás, bővítés, felújítás -, épület-kivitelezésre, illetve
- ingatlan vásárlásra (itt fontos kiemelni, hogy továbbértékesítési célú ingatlanvásárlásra a lehetőség nem vonatkozik!)
Ahhoz, hogy beruházási tervünket pénzügyileg is jól át tudjuk látni, érdemes pénzügyi tervet készítenünk, mely amellett, hogy nekünk segít, banki szinten is elvárásként fog megfogalmazódni a hitel mellé.
Az igénybe vehető hitelösszeg 1 millió forinttól 600 millió forintig terjed, minimális 10%-os elvárt önerő mellett. Ez alól kivételt képez a használt gépjármű beszerzés, amihez minimum 20% önerőt szükséges biztosítani.
Kiemelt célok között szerepelnek a turisztikai fejlesztési projektek, úgymint a szálláshely fejlesztés, vendéglátóhelyek infrastruktúrájának kialakítása, fejlesztése, és a vállalkozás gazdasági tevékenységét szolgáló gépjármű beruházás. Ez alól viszont kivételt képez a kizárólag szállítmányozással foglalkozó köre. Ha a szállítás csak egy köztes lépése a gazdasági folyamatnak (például egy asztalos műhely által elkészített bútorok házhozszállításához szükséges gépjármű beszerzése a cél), akkor nyert ügyünk van.
Részesedés vásárlásra, vissza nem térítendő támogatások előfinanszírozására ez a kedvezményes lehetőség nem használható. A még így is kedvezőnek számító 2,5%-is fix kamatozást biztosító növekedési hitel azonban ezekre is felhasználható, elkeseredésre semmi ok tehát.
Ahogy a piaci hitelek esetében, itt is fontos a potenciálisan gazdaságos beruházások kiválasztása. Minden tulajdonosnak és cégvezetőnek érdemes vállalkozása eredménytermelő képességéhez mérten reális hitelcélt megfogalmazni.