„A rövid távú pozitív hatások egyértelműek, és nem is túl bőségesek: a pénz megérkezik, és valamilyen kapacitást szolgál – vélekedett Zsembery Levente, az X-Ventures Zrt. vezérigazgatója a Milennium Intézet által rendezett Fejlődés, vagy függőség című konferencián, majd kijelentette: "teljesen elhibázott a jelenlegi támogatási rendszer, mert végső soron más hatása van, mint ami a célokban szerepel.”
„Ennek fő oka, hogy a magyar piacon nagyon komoly hiánycikk a vállalkozói tudás, a vevőorientált gondolkodás, a fókuszált menedzsment, a rugalmasság. A szereplők nem látják, nem tervezik tetteik következményeit, így sokszor pályázati intézményrendszerben és adminisztrációban elveszve találják magukat. A vevői igények így háttérbe szorulnak, az adott vállalkozás pedig nem tud fejlődni, nem lép tovább. A helyzetet tovább rombolja, hogy a pályázati rendszer nagyon kevéssé rugalmas, így a nyertesek a menet közben változó piaci környezethez nem tudnak alkalmazkodni, évekig nem tudják pályázaton nyert eszközeiket továbbértékesíteni, felhasználni, ez pedig rombolja a versenyképességet” – vélekedett Zsembery Levente.
Összességében a vezérigazgató meglátásai szerint a mai uniós finanszírozás torzít, piacidegen és hatékonyságromboló, valamint ráerősít a vállalkozások egyébként is meglévő gyengeségeire. Megoldást jelenthetne, ha a rendelkezésre álló forrásokat Magyarország elsősorban az intézményrendszer fejlesztésére, hazai vállalkozások gyengeségeinek kiküszöbölésére fordítaná, azaz a jelenleginél jóval többet költene képzésre, menedzsmentképességek kialakítására, általában üzleti gyakorlati tudás fejlesztésére.