Gyakori, hogy egy cég munkavállalója olyan tudást szerez a cégénél, melyet a vezetőség nem szeretne megosztani a versenytársakkal és valahogy megtiltaná azt, hogy a volt alkalmazott kiadja a féltett tudását. Sok esetben olyan tudásra is nagyon érdemes ügyelnünk, ami nem egy szabadalom alapja, de másokéhoz képest eltérő és piaci értékkel bíró gondolat. (A know-how átadása mára új fegyvernem az üzleti versenyben.)
Az ez ellen való védekezés eszköze lehet, ha a munkáltató jogos gazdasági érdekére hivatkozva megtiltja, hogy a tőle kilépő munkavállalója egy konkurens cégnél helyezkedjen el. De hogyan tilthatja-e egy cég/munkaadó, hogy a volt munkavállalója szabadon munkát vállaljon úgy, hogy már nem is állnak szerződésben?Munkaviszonyból fakadó általános kötelezettség, hogy a munkavállaló nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekét sértené vagy veszélyeztetné, kivéve, ha erre jogszabály feljogosítja. A munkavállalót ez a kötelezettség a munkaviszony fennállása alatt, és ellenérték nélkül terheli. A munkaviszony megszűnése után ez az általános magatartási követelmény csak abban az esetben marad fenn, ha a felek versenytilalmi megállapodást kötnek.
Ha ilyen megállapodás születik a felek közös akaratából, akkor a munkáltató a munkavállalónak ezért ellenértéket fizet. Az összeg meghatározásánál figyelemmel kell lenni arra, hogy a munkáltató gazdasági érdeke milyen mértékben sérül és a munkavállaló szaktudásának, iskolai végzettségének megfelelően tud-e a megállapodás miatt munkát vállalni vagy sem. A díjat egyfajta kompenzációként fogja fel a törvény, melynek az összegét nem határozza meg, de a minimumát igen. Ez pedig az alapbér minimum 1/3-a.
Fontos továbbá tudni, hogy ha a megállapodás megszegése miatt a munkáltató kártérítést követelne, az új Munka Törvénykönyve szerint először neki kell bizonyítania a kárt.
Élesen el kell különíteni a titoktartási és a versenytilalmi megállapodást. Utóbbi létre sem jön a felek kölcsönös akarata nélkül. Hogy mennyire fontos a kettő közötti különbség pontos ismerete, azt az alábbi példa mutatja.
Kovács úr korábbi a Minimont Kft-vel kötött munkaszerződése szerint titoktartásra van kötelezve, és bár elsőre úgy hathat, versenytilalmi megállapodásuk nincs köztük.
Részlet a munkaszerződésből:
Ha valaki „csak” így rendelkezik a szerződésben, azzal nem védi meg saját tudását és arra alapozott gazdasági érdekét, hiszen az alkalmazott részére kifizetett kompenzáció nélkül a versenytilalmi megállapodás semmisnek minősül.