Hogy működik az elévülés?

Gyakran hallhatjuk, hogy egy követelés elévült. De mit jelent ez pontosan? Az elévüléssel megszűnik a kötelezettség? Mi történik, ha valaki mégis teljesít egy elévült követelést? Visszakérhető ilyenkor a kifizetett összeg? Mit mond az új Ptk.? A Piac&Profit jogi szakértője segít.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

Elévülés = megszűnés?

Az elévült követelések jogilag nem szűnnek meg. Vagyis az elévülés nem egyenlő a megszűnéssel! Mégsem hajtható be egy olyan követelés, ami időközben elévült! Hogyan lehetséges ez? Akkor mégis mi a különbség az elévülés és a megszűnés között?

Az elévülés annyit jelent, hogy azt, ami elévült, már nem lehet bírósági úton behajtani, kikényszeríteni. Ettől azonban még nem szűnik meg a követelés, hiszen ha az elévülés ellenére az adós fizet, akkor a kifizetett összeg jogosan jár a hitelezőnek.

Visszakövetelhető az elévülés után kifizetett összeg?

Ha egy követelés, tartozás elévült, és az adós azt ennek ellenére kifizette, akkor később már nem követelheti azt vissza. A lényeg tehát, hogy a követelés maga nem szűnt meg, azt az adós teljesítheti, azonban azt jogi úton már nem lehet behajtani rajta.

Elévült a követelés, mégis kötelezett a bíróság a fizetésre?

Bizony ilyen eset is előfordulhat. Ennek oka az, hogy az elévülésre az adósnak kell hivatkoznia. Ha az adós egy bírósági eljárásban nem hivatkozik arra, hogy a követelés már elévült, így ő nem köteles azt teljesíteni, akkor a bíróság kötelezni fogja a követelés megfizetésére. Vagyis az elévülésre az adósnak kell hivatkozni, azt a bíróság nem köteles magától, erre irányuló hivatkozás, úgynevezett kifogás nélkül figyelembe venni.

Így változtatott a Ptk.
Az elévülés új szabályai szerint lényeges változás, hogy az elévülési időt a jövőben – a 2014. március 15. napját követően keletkezett jog-viszonyokban – nem szakítja meg a követelés teljesítésére irányuló írásbeli felszólítás, hanem az elévülés megszakadásához bírósági igényérvényesítésre van szükség. További változás, hogy az elévülést nem csak a kötelezett írásbeli elismerése szakítja meg, hanem bármilyen formában történő tartozáselismerés. A követelések elévülési ideje nem változik, továbbra is 5 év marad, azonban új előírás, hogy ettől eltérő elévülési időt kizárólag a Ptk. határozhat meg. (A témáról itt olvashat részletesebben!)
Változás az is, hogy a korábbi szabályozással ellentétben 2014 március 15. után a követeléseket nemcsak írásban, hanem más módon – akár szóban, vagy ráutaló magatartással – is el lehet ismerni.
Mennyi az elévülési idő?

Az általános elévülési idő 5 év. Emellett léteznek a jogszabályokban speciális, rövidebb, vagy akár hosszabb elévülési idők is. Ilyen például a tartási, életjáradéki követeléseknél meglévő 6 hónapos elévülési idő, vagy a munkaviszonnyal kapcsolatos igények esetén az 5 év helyett csupán 3 év az elévülés.

Egy szerződésben a szerződő felek is eltérhetnek az elévülési idő 5 éves szabályától. Az új Ptk. szerint rövidebb és hosszabb elévülési időt is meghatározhatnak, de csak írásban kötött megállapodással.

Minden igény elévül egyszer?

Nem minden igény évül el! Vannak olyan jogok, melyek soha nem évülnek el. Ilyenek lehetnek egyes tulajdonhoz kapcsolódó jogok is. Egyéb fontos szabályok azonban befolyásolhatják, hogy mikor, miért tudunk eredményesen pereskedni, így szakember segítsége minden esetben nélkülözhetetlen.

Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd www.megbizhatoügyvediiroda.hu

Egy nap késés után is jár a behajtási költségátalány
Az új Ptk. alapján, ha a kötelezett fizetési késedelembe esik, köteles a jogosultnak a követelése behajtásával kapcsolatos költségei fedezésére a Magyar Nemzeti Bank késedelmi kamatfizetési kötelezettség kezdőnapján érvényes hivatalos deviza-középárfolyama alapján 40 eurónak megfelelő meghatározott forintösszeget megfizetni.A NAV részletes tájékoztatója szerint e kötelezettség teljesítése nem mentesít a késedelem egyéb jogkövetkezményei alól; a kártérítésbe azonban a behajtási költségátalány összege beszámít. A behajtási költségátalányt kizáró, vagy azt negyven eurónál alacsonyabb összegben meghatározó szerződési kikötés semmis. Itt találja a részleteket.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo