"Általában az e-kereskedelem mindannyiunkból kihozza a fillérbaszó énünket. A termékhez vagyok hűséges, nem a webshophoz", mondta Boroznaki Gergő, a Crane ügyfélkapcsolati igazgatója.
Vásárlótípusok
- A hazai online vásárlók 8 százaléka kezdő. (Csökken az ebből a csoportból kihozható bevétel.)
- Csak 14 százalék az alkalmi vásárló.
- 38 százalék rutinos fogyasztó. Biztonsági játékosok. Nem igazán csábíthatók el máshova.
- 6 százalék akcióvadász. A legkevésbé lojális típus, a kiszállítás sebessége is döntő nála. Több közöttük a nő, mint a férfi.
- 29 százalék utánajáró. Összehasonlítják a különböző webshopok árait ugyanarra a termékre. Lassú döntési folyamat jellemző rájuk. Főleg férfiakból áll ez a csoport.
- 5 kalandozó. Beszélnek nyelveket, legtöbbször külföldről rendelnek.
A Facebookon 4,5 magyar felhasználó van jelen, így ma már nagyon könnyű rákeresni egy-egy márka vagy webáruház FB-oldalára, ahol hamar kiderül a kommentekből, ha a vásárlók elégedetlenek. Egyébként "India után nálunk van a legtöbb Facebook-felhasználó a lakosság létszámához mérten", , mondta Kovács Viktor Zoltán, a K&H Bank KKV-Marketing igazgatója.
Egy látogatás azonban nem elég a céges honlapokon, vagy a webshopokban, nem jellemző ránk az impulzusvásárlás az online térben. "A magyar e-vásárló átlagosan az első látogatás után 8 nappal vesz valamit a webáruházban" - állítja Kocsis Márk, az MTT Média üzletágvezetője.
Megjegyezhető márkanév
Nem érdemes egy termék árából kreálni a webshopunk nevét. Mert vannak-lesznek belőle hasonlók. A márkanév legyen egyedi, mégis jól megjegyezhető" tanácsolta Nagy Barna, a Kreatív Vonalak Kft. ügyvezetője, aki szerint a keresőoptimalizáció során sok veszteséget szenvedtek el már vállalkozások azzal, hogy a termékkategóriából képeztek webshopnevet. A generikus név úgy fog működni, mint egy fék.Nem lesz megkülönböztethető az áruház a konkurenciától, s így nem lesz képes növelni a forgalmát. "Hosszú távon fontos a márkanév. Ha polisztirolt és húsgolyót lehet márkázni, akkor mindent lehet márkázni.
A nőknél az erő
- Egy magyar vásárló évente átlagosan 11,2 darab terméket vesz online.
- A Tescónál 32-68 a férfiak és nők aránya az online vásárlók körében, az Emagnál 46-54, a Mall.hu-nál 47-53. Az eMagnál a törzsközönség a negyvenes vidéki nők, ők árérzényekek, az elektronikai készülékekben is inkább a középkategóriást választják.
Biztos Te is érzékelted kismilliószor, hogy miután rákerestél egy termékre, szörfölés közben más oldalakon is idevágó hirdetéseket rakott ki a Google. "Használj teljes automatizációt, dinamikus remarketinget, s a termék elkezd követni téged", mondta Kocsis Márk, s valóban, a mai (online) világban ez már teljesen megszokott. Kocsis szerint 1-5 százalékos az ilyen követős hirdetések konverziós aránya. "Nálunk van olyan hirdetés, amihez 3 éve nem nyúltunk hozzá és még mindig bevételt hoz. Nincs ennél szebb érzés, nem kell hozzányúlni, és termeli a pénzt." A legnagyobb kampány havi egymilliót hozott, a legkisebb néhány tízezret. Vannak olyan hirdetések, amelyet szinkronizálnak a raktárkészletekkel. Ezt is az automatizáció, az algoritmusok megfelelő használata teszi lehetővé.
Így fogunk vásárolni holnap
Van olyan ország, ahol az Auchan már kombinálja az online kereskedelmet a fizikai boltjaival. A neten vagy mobilról megrendelt árut kis konténeráruházakban lehet felvenni. "Az üzlet teljesen automatizált, az ajtó is QR-kóddal nyílik, amit az okostelefon képernyőjéről szkennel be a gép. A termékeket is kódok alapján lehet vásárolni, a fizetés mobilról megy" - ismertette a legújabb példákat Schmidt Zoltán, a Kosárérték e-kereskedelmi magazin szerkesztője. A hírek szerint a Media Markt is hamarosan megnyit Ausztriában egy ilyesfajta automatizált pilotshopot.
A helymeghatározó -geolokációs- appok szintén segítik majd a kereskedelmet. Ahogy egy áruház közelébe érünk, a navigációs applikáción (pl. a Waze-en) felugrik az okostelefonunk képernyőjén egy hirdetés az aktuális, hétvégi akciókról, vagy hogy milyen kupont lehet éppen beváltani. Egy hazai szőnyegáruház képes volt növelni a forgalmát ezzel a módszerrel.
Újabb távlatokat jelent a kiterjesztett valóság (augmented reality). Nem feltétlenül kell ehhez valamilyen okosszemüveg tulajdonosának lenni. Az Ikea már okostelefonokon is lehetővé teszi, hogy a szobánk üres sarkára tartsuk a telefont, s a kameráján keresztül megjelenő képre az Ikea alkalmazása ráhelyezi a kiválasztott bútordarabot, hogy vizuálisan is megyőződhessünk róla, az jól mutatna-e az otthonunkban. Ez a szolgáltatás Magyarországon még nem, de Amerikában már elérhető. Hasonló alapelven lehet egyes márkáknál már "távfelpróbálni" ruhákat, miután megadjuk a méreteinket, s az online/digitális próbababa a mi alkatunkat veszi fel, a kiválasztott öltözékkel egyetemben. A Zara már bevezette az online vásárlásnak ezt az előfázisát.
Ugyanakkor Schmidt úgy véli, "nem lesz olyan, hogy virtuális ügyfélélmény". Valahol mindig létezik majd ez egy offline fázisa a vásárlásnak a fogyasztó szempontjából, legyen az a termékkézbesítés vagy éppen a reklamáció.