Eltűnhet a magyar vállalkozói réteg?

A gazdasági utánpótlás sürgető kérdéseire hívja fel a figyelmet a Fiatal Vállalkozók Hete. A magyar kkv szektor egyharmada 5-8 éven belül generációváltás elé néz, ám a hazai fiatalok vállalkozói hajlandósága európai viszonylatban is nagyon alacsony. Pedig az ÚSZT az induló cégek számára is kínál forrást.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jelenlegi gazdasági helyzet nehézségei és a fent említett helyzet megváltoztatásának érdekében az idei Fiatal Vállalkozók Hete, mint a gazdasági utánpótlás nevelés kulcseseménye, minden eddiginél nagyobb összefogással valósul meg. A rendezvények előadói és partnerei a magyar GDP 6,5 százalékát képviselik. A nagyvállalatok vezetői és a sikeres vállalkozók célja, hogy a fiatalokban is felébresszék a vállalkozói kedvet.

A rendezvény főszervezője a maga is a saját vállalkozását működtető Takács Krisztián, a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének (FIVOSZ) uniós nagykövete. A tőzsdére készülő sikeres alternatív távközlési cég tulajdonosának célja, hogy a fiatalok higgyék és érezzék: Magyarországon igenis lehet sikeres, növekvő, átláthatóan és felelősséggel irányított vállalkozást építeni.

Ha a munkatapasztalattal nem bíró, főiskolát vagy egyetemet végzett elméleti szakemberek, vagy a középiskola után munkalehetőség után kutató fiatalok úgy érzik, vállalkozóként minden energiájukat adminisztratív, adó- és munkajogi, szabályozási, munkaerőpiaci és egyéb, nem szakmai ügyek fogják lekötni, nem meglepő, hogy igyekeznek majd elkerülni a vállalkozás intézményét. A szövetség által készített felmérésben megkérdezettek a tőkehiányt is sokszor említették, mint az önállóságot gátoló egyik legfontosabb tényezőt. Az Új Széchenyi Terv pályázati rendszerének újdonsága gyógyírt hozhat erre a problémára.

Sikeres szemléletmód

A gazdasági kényszerből születő egyedi, innovatív megoldások nem ritkán versenyelőnybe hozzák a kis hazai cégeket a tőkeerős multinacionális vállalatokkal szemben is; ez különösen igaz a telekommunikációs és informatikai megoldások piacára. Azonban bármely szektorról is legyen szó, megalapozottnak látszik az a gondolat, hogy a különböző adottságaikból és egyedi megoldásaikból eredő piacképességükre alapozó cégek lehetnek egymás legjobb ügyfelei, partnerei.

Az így megnövekedő költséghatékonyság révén nemcsak egy sor ígéretes vállalkozás, kis- és középvállalat találhatja meg a saját kitörési pontját, hanem akár minden egyes iparág „kitermelheti" a hazai cégek gyarapodó, egymás sikerére is építő új generációját.

- Nemcsak túlélni lehet így a válságot, de minden cég rátalálhat saját üzleti modelljére és dinamikus növekedési pályára állhat kihasználva az iparág újabb jelentős felfutását és az egyes piaci szegmensek egyedi igényeit - mutat rá Takács Krisztián.

Ahol informálódni lehet

Az egész világon november 14-én veszik kezdetét a Fiatal Vállalkozók Hete. 120 országban, köztük hazánkban is, ezen a héten mutatják be a fiataloknak, hogyan valósíthatják meg ötleteiket vállalkozások keretein belül és azt, hogy mi is a siker titka.

Budapesten és vidéken közel 40 ingyenes programmal várják az érdeklődőket, amelyek során sikeres hazai és külföldi nagyvállalatok vezetői, illetve vállalkozók számolnak be az üzleti élet kihívásairól és lehetőségeiről, valamint próbálnak iránymutatást adni a következő generációnak. A budapesti rendezvényeket a Károlyi-Csekonics Palotában tartják, továbbá 10 vidéki városban /Debrecen, Gyöngyös, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged, Székesfehérvár, Szolnok, Veszprém, Zalaegerszeg/.

A hagyományokhoz híven ebben az évben is átadják az Országos Fiatal Vállalkozói Díjat, újdonság, hogy a női vállalkozókat külön díjjal is elismerik.

A szervezett programokról részletes információ a www.fiatalvallalkozokhete.hu oldalon található.

Pályázat indulóknak
2011. december 31-ig lehet pályázni a speciálisan a mikro- és indulóvállalkozások technológiai fejlesztésére kiírt GOP-2011-2.1.1/M és KMOP-2011-1.2.1/M pályázatra. A támogatás mértéke minimum 1 millió, maximum 4 millió forint, és mellé legfeljebb 8 millió forint kedvezményes mikrohitel is igényelhető. A vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes hitel együttesen hozzájárulhat, hogy egy cég el tudjon indulni, illetve a már lezárt üzleti évvel rendelkező mikrovállalkozások kis lépésekkel fejleszteni tudják az üzletüket. A pályázónak 10 százalék saját forrást (önerőt) kell biztosítania, a vissza nem térítendő támogatás maximális mértéke pedig a pályázati projektérték önerővel csökkentett összegének 50 százaléka, illetve a támogatott hitel összegének 100 százaléka lehet.
A csekély összegű támogatás igényelhető technológiai fejlesztést eredményező új eszközök beszerzésére, infrastruktúrális és ingatlan beruházásra – vásárlásra valamint bővítésre, fejlesztésre vagy átalakításra.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo