A K&H kkv bizalmi index - az előző negyedévhez hasonlóan - a harmadik negyedévben is -10 pontot ért el, ami azt jelenti, hogy nincs változás az index értékében, megállt a korábbi emelkedés. „Az index stagnálása mögött valójában az áll, hogy a vállalkozások helyzetét meghatározó több tényező is jelentősen elmozdult, ugyanakkor ellentétes irányba, így azok hatásai kioltották egymást. 2014 harmadik negyedévében legnagyobb mértékben, mintegy 20 ponttal, a közterhek várt változását jelző részindex emelkedett, aminek oka, hogy számottevően lecsökkent a növekvő közterhekre számító vállalkozások aránya. Jelenleg a vállalkozások csupán 30%-a véli úgy, hogy a következő egy év során növekedni fognak az adó- és járulékterhek, ami négy éve a legalacsonyabb érték” - tájékoztatott Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.
Saját versenyhelyzetük megítélésével kapcsolatban azonban jelentősen pesszimistábbak lettek a cégek. A megkérdezett cégvezetők csupán 23%-a gondolja úgy, hogy javulni fog helyzetük a versenytársaikhoz képest. Nagyobb csökkenés tapasztalható még a vállalati hitelkamatok várt változásával kapcsolatban is, mivel a jegybanki kamatcsökkentési ciklus befejeztével a kkv-k ismét a hitelkamatok nagyobb mértékű, 0,8 százalékpontos emelkedését valószínűsítik. Pénzügyeiket is pesszimistábban látják jelenleg a vállalkozások, hiszen a harmadik negyedévben az árbevétel esetében 1 százalékponttal, míg a nyereségnél 0,5 százalékponttal kisebb növekedésre számítanak a második negyedévhez képest.
A cégméretet tekintve az látható, hogy a kkv szektoron belül a jellemzően leginkább optimista középvállalkozások bizalma is most enyhén a negatív tartományba fordult, és -4 ponton áll. Ezzel együtt továbbra is a mikrocégek várakozásai a legnegatívabbak, hiszen még a legutóbbi 7 pontos emelkedést követően is -12 ponton áll. A kisvállalkozások várakozásai 8 pontos csökkenés után most -9 ponton tartózkodik.
Ebben a negyedévben a szolgáltatások és a mezőgazdasági szektor bizalma fordult el pozitív irányba, főként annak köszönhetően, hogy nőtt a közterhek csökkenésére számítók aránya, illetve a pályázati források megítélésével kapcsolatban is javulás történt. Ezzel szemben az ipari és a kereskedelmi cégek várakozásai romlottak az elmúlt negyedévben, vélhetően azzal összefüggésben, hogy a belföldi és az export kereslet tényleges élénkülése elmarad az év eleji felfokozott várakozásoktól. Az ipari cégek ezért az előző negyedévhez képest kisebb árbevétellel és nyereséggel kalkulálnak.