Mielőtt vállalkozást indítunk, sok mindent kell mérlegelni. Számos szempontot ad itt szakértőnk.
A cégforma választás is komoly döntés egy induló cég esetében. A leggyakoribb cégformák a betéti társaság (Bt), a korlátolt felelősségű társaság (Kft) és a részvénytársaság. Induló kisvállalkozások általában Bt., vagy Kft. formájában alakulnak.
Bármelyik cégforma esetén kell egy vezető tisztségviselő (ügyvezető), aki jogviszonyát többféle módon láthatja el. Valamennyi cégforma esetén igazolni kell a székhely használatának jogosságát. Cégalapítás esetén az alapító okiratban, vagy a társasági szerződésben fel kell tüntetni az induló vállalkozás főtevékenységét, és további tevékenységeit. Ezek a tevékenységek egységes ágazati osztályba sorolásában találhatóak (TEÁOR).
- Bt esetén minimum két tag kell, egy beltag, és egy kültag. A beltag a társaság működéséért teljes vagyonával, korlátlanul felelős. Ez azt jelenti, ha a vállalkozás tartozást halmoz fel, a beltagnak adott esetben a magánvagyonával kell a tartozás miatt helytállni. Bt alapítása esetén az illeték 25 ezer forint, plusz az ügyvédi munkadíj, ami 20 ezer forinttól indul. Betéti társaságot minimális, tagonként 1000 forintos törzsbetéttel lehet alapítani.
- Korlátolt felelősségű társaság:Kft. alapítható egy, vagy több taggal. A Kft. nagy előnye a betéti társasággal szemben, hogy a vállalkozás tulajdonosainak anyagi felelőssége csak a cégben lévő tulajdonrészük erejéig terjed, azaz nem teljes körű. Kft. alapítás esetén az illeték 50 ezer forint és az ügyvédi munkadíj.
- Egyéni vállalkozást indítani ingyenes, és szüneteltetésére is lehetőség van. Azonban ha valaki nem a kata (kisadózók tételes adózása) szerint adózik egyéni vállalkozóként, akkor a jelenlegi adószabályok miatt adóterhelése magasabb, mintha céget hozna létre.
- Ha valaki céget alapít, a némileg magasabb illeték ellenére is a Kft. ajánlott, hiszen a nem korlátlan anyagi felelősség miatt biztonságosabb, mint a Bt. Előfordulhat azonban, hogy árbevételünk, vagy vállalkozásunk jellege miatt érdemes a katát , esetleg az egyszerűsített vállalkozói adót választanunk. Kft. esetében a kata választása nem lehetséges, azt csak betéti társaságok választhatják. Az egyszerűsített vállalkozói adó mindkét cégforma esetén választható.
- Ha a későbbiekben pályázni szeretnénk, jó, ha tudjuk, hogy a pályázatok jelentős részén egyéni vállalkozók nem, csak cégek indulhatnak, ez is egy döntési szempont lehet.
- Az, hogy milyen vállalkozási forma és adózási mód a legjobb számunkra, csak a végezni kívánt tevékenység, a várható árbevétel, és várható költségeink ismeretében határozható meg.
Kft. alapítási tudnivalók 1,6 millió forint tőke befizetésnél
Amennyiben cégalapításnál nem fizetik be a teljes törzstőke összegét, azaz 3 millió forintot, de legalább 1,6 millió forintot befizetik, akkor a tagok a cég nyereségéből vehetnek ki osztalékot. Azonban ehhez a tagoknak egy nyilatkozatot kell tenniük, hogy a tőke maradék összegét egy éven belül kifizetik. Amennyiben nem sikerül pótolni az összeget egy éven belül, a tőke maradék összegéig a tagok felelnek a saját vagyonukból és a továbbiakban osztalékot sem vehetnek majd ki.
Kft. alapítási tudnivalók 3 millió forint tőke befizetésnél
Amennyiben alapításkor a törzstőke teljes összegét, vagyis a 3 millió forintot befizetik, a továbbiakban nem lesz szükség további tőkeemelésre és a későbbiekben a tagok nem felelnek a saját vagyonukkal.
Ha nincs rá pénz
A törzstőke emelést– ha a vállalkozás tulajdonosainak nincs rá pénze – új tulajdonos, azaz külső tőke bevonásával is megoldhatja a cég. Ez a gyakorlatban nem jelenti azt, hogy az új tulajdonosnak a befizetett összeg arányában kötelező a cégből részesednie, a tulajdonrész százalékos mértéke – a jogszabály szerint - eltérhet a befizetett összeg nagyságától.