A tavaly őszi felméréshez képest – igaz abban még csak 150 cég vett részt – markáns változás, hogy a tavalyi 40 százalékkal szemben most csak 6 százalék indulna munkahelyteremtő pályázaton. A most ősztől tömegesen megjelenő pályázatok a vállalkozói érdeklődést is tovább emelhetik az uniós források iránt. Abban viszont nincs érdemi elmozdulás, hogy továbbra is minden második cég pályázna európai uniós forrásra.
A jelentős számú, idén 800 kkv megkérdezésével végzett felmérés eredményei alapján Trombitás Zoltán a pénzintézet EU Irodájának vezetője szerint érthető a vállalkozások felfokozott érdeklődése az uniós pályázatok iránt, hiszen az elmúlt években a cégek zöme a korábbi eszközeinek megújítását nem tudta megvalósítani pályázati forrásból. A bank szakembereinek tapasztalatai szerint ez a felfokozott érdeklődés a pályázatok bővülésével komoly mértékben megemelkedik.
Mire fordítanák?
Azok a cégek, amelyek már most gondolkodnak uniós pénzek igénybevételén, jellemzően az eszköz és telephelyfejlesztés támogatására pályáznának – a megkérdezettek közel 30 százaléka indulna ilyen pályázaton. Trombitás szerint ez teljességgel érthető, hiszen az elmúlt két évben nem volt elérhető vissza nem térítendő forrás hasonló fejlesztési célok támogatására. Emellett 2015 őszén várhatóak az új kutatás-fejlesztési és mezőgazdasági pályázatok, melyek az új fejlesztések és a mezőgazdasági, valamint élelmiszeripari szektor részére biztosítanak majd elérhető, vissza nem térítendő forrásokat.
Gombhoz a kabátot
A felmérés válaszaiból az is kiderül, hogy a hazai kkv-k hangsúlyosabban szorulnak a szakemberek támogatására. Ennek oka leginkább abban keresendő, hogy a jelek szerint a cégek zöme továbbra is a “gombhoz varrná a kabátot”, azaz a pályázati kiíráshoz szeretné igazítani saját üzleti elképzeléseit. Ezzel szemben a bank szakértői azt hangsúlyozzák, hogy a korábbi pályázati ciklustól eltérően a mostani kiírások valóban az érdemi, megalapozott fejlesztésekre helyezik a hangsúlyt. Ezt a szemléletváltozást nehezebben lehet megoldani pusztán belső erőforrásokra támaszkodva, ezt támasztja alá az is, hogy míg az őszi felmérésre válaszolók 41 százaléka jelezte, hogy igényt tartana bankjától ilyen jellegű támogatásra, a mostani felmérés során ez az arány már számottevő bővülést, 60 százalékos érdeklődést mutat.