„A rendszergazdáknak a megrendelőik hiteles tanácsadói kell legyenek. Mindamellett meg kell felelniük annak az igénynek, hogy megbízóik lépést tartsanak a technológiai változásokkal, ugyanakkor spóroljanak is az informatikai költségeken” – mutatott rá a szakemberek előtt álló kihívásokra köszöntőjében Dimitrova Dessislava a II. Országos Rendszergazda Konferencián a szervező Alphasonic Kft. képviseletében. (De azért még vannak lehetőségek a céges piacon.)
Éppen erre, a vállalkozások egyre szűkösebb keretére nyújthat megoldást egy újszerű, költséghatékony megoldás, a virtualizáció, amikor egy cég alkalmazottai távoli eléréssel dolgoznak tulajdonképpen egy, közös számítógépen – lényegében a cég saját felhőjében. Ezt az elvet ülteti a gyakorlatban a konferencián bemutatott 3X Virtual nevű magyar innováció, amely hibalehetőséget kizáró, biztonságos rendszer költséghatékony kiépítését és üzemeltetését teszi lehetővé.
„A lényeg, hogy az adattárolót, a kiszolgálót (szervert) és a személyi számítógépeket is virtualizáljuk, vagyis minden programot a szerveren tárolunk, a felhasználónál csak a billentyűzet és a monitor van. Majd mindezt duplikáljuk, hogy az egyik elem meghibásodása se okozza a teljes rendszer leállását” – mondta a fejlesztő, Kirov Kiril az Alphasonic Kft. ügyvezetője.
Friss trend: mi lesz az internet forradalmának új hulláma után?
A rendszergazdáknak új üzleti lehetőséget kínál egy friss trend, amelyet angol szakszóval az „internet of things” néven illetnek. Bükkösy Ádám, a SalesForce.com munkatársa előadásában elmondta, hogy 2020-ra már 50 milliárd eszköz csatlakozik az internethez, és köztük lesznek például szívverésünket vagy a felhasznált kalóriákat mérő ruhadarabok és egyéb okos eszközök is.
Kihívások elé állítják az informatikusokat a legfrissebb mobiltrendek is. Ezek közül az egyik legfontosabb a BYOD (bring your own device, vagyis hozd a saját eszközödet). A fogalom azt takarja, amikor a cég alkalmazottai saját okostelefonjukat, tabletjüket használják munkahelyükön. Amint Szincsák Tamás, a Sicontact Kft. vezetője előadásában elmondta, ezek az eszközök könnyen fertőződnek kémprogramokkal, vírusokkal: a digitális kórokozók száma tízszeresére nőtt az elmúlt két évben. (Ezért fontos szabályozni a privát eszközök használatát a munkahelyeken.)
A veszélyes alkalmazások – amelyek néha legismertebb app áruházakban is megtalálhatók – a vállalati informatikát is veszélyeztetik. Ezért idézett Marton János, a Computerlinks Hungary szakértője egy kutatást, amely szerint a vállalatvezetők kétharmada megkövetelné, hogy munkavállalói jelszavas mobil eszközzel dolgozzanak, GPS-szel követhetők legyenek, és szeretné, ha a céges levelezés biztonságos csatornán lenne leválasztva a mobilokon futó, adatvédelem szempontjából veszélyes e-mail kiszolgálóktól.