A gazdasági válság hatásai, valamint az Egyesült Államokat fenyegető gazdasági szakadék (fiscal cliff) miatt nagyszámú vásárló kényszerült spórolási lehetőséget keresni, hogy a karácsonyi és ünnepi kiadásokat a lehető legolcsóbban bonyolíthassa. A kedvezmények után kutató online vásárlók azonban nagy arányban estek áldozatul a csalóknak: a Consumer Fraud Center becslése szerint november és december folyamán mintegy 2 milliárd dollárt – azaz mintegy 400 milliárd forintot - költhettek hamis termékekre az online vásárlók - közölte a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület.
A fogyasztóvédők szerint a hamisítók főleg ruhaneműket és ruházati kiegészítőket, gyógyszereket, játékokat, kozmetikumokat, kalóz CD-ket és DVD-ket, valamint videojátékokat értékesíthettek nagy számban a karácsonyt megelőző két hónapban.
A Consumer Fraud Centert idéző ILSTV.com portál kiemeli, a tavalyi év végén jelentősen, 16 százalékkal nőtt az online értékesítések teljes piaci értéke, a legális növekedési trendeket pedig az illegális szektor is követte. A hamisítók a tapasztalatok szerint gyorsan igazodtak az online piac igényeihez, és könnyen kihasználják a nagyobb digitális piacok, mint például az Amazon biztonsági réseit ahhoz, hogy termékeiket a hitelesség látszata mellett értékesíthessék.
A fogyasztóvédők más kalózkodás és hamisítás elleni szervezetekkel, így az International Anticounterfeiting Coalition szakértőivel együtt folyamatosan monitorozzák a hamisítvány értékesítési trendeket. A szakértők kalkulációi szerint a 2000-es évre becsült 1,85 százalékos piaci arányról a 2012-es évre 5 százalékra nőtt a hamisítványok értékesítésének globális piaci aránya, ami azt jelenti, hogy a hamisítási ipar immár mintegy 600 milliárd dolláros forgalmat generál.
Keményebben lépne fel a hamisítások ellen a márkaszövetség
A Magyar Márkaszövetség kiszámítható adópolitikát, hatékony márkavédelmet és hamisítás elleni fellépést, továbbá a beszállítókat az erőfölényes kereskedelmi gyakorlattal szemben jobban védő kereskedelmi szabályozást sürget, és folyamatos párbeszédet javasol a kormány számára. Fekete Zoltán, a Magyar Márkaszövetség főtitkára a márkás napi fogyasztási cikkek gyártóit (FMCG cégek) képviselő érdekvédelmi szövetség csütörtökön, Budapesten tartott közgyűlésén a javaslatcsomagot ismertetve kiemelte: a szövetség támogatja azt a törekvést, hogy bővüljön a kedvezményes forgalmi adózású alapvető élelmiszerek köre. Ez segíthet visszaszorítani az áfacsalásokat, amelyek iparági számítások szerint évi 130 milliárd forintot húznak ki az állam zsebéből. A márkahamisítások ellen sokkal következetesebb és szigorúbb, esetenként akár elrettentő hatósági fellépést sürgetnek a szövetség tagjai. A marketingkommunikáció területén viszont nagyobb szabadságot várnak el. A főtitkár véleménye szerint a szakma részéről működik az önszabályozás ezen a területen, ami elősegíti a felelős kommunikációt.