Családi fotók, munkahelyi dokumentumok, adóbevallások és szerződések – ilyen fájlokat tárolunk számítógépeinken. Mivel évente több százezer használt PC és notebook vált tulajdonost, fontos kérdés, hogy az eszközzel együtt milyen adatainkat adjuk idegen kézbe. A minősített adattörléssel foglalkozó Blancco cég felmérésében ezer magyarországi internetezőt kérdeztek meg arról, hogyan próbálta meg eltüntetni az információkat eladott vagy elajándékozott számítógépéről.
A felmérés eredményei riasztóak, mivel kiderült, hogy a magyar felhasználók 92 százaléka biztos, hogy megbízhatatlan módszert használ az adatok törlésére. A legtöbben (30%) formázták a merevlemezt, de sokan (22%) gondolták azt is, hogy az operációs rendszer újratelepítésével oldják meg a kérdést. Emellett a válaszadók majdnem egynegyede (23%) nyilatkozott úgy, hogy nem tudja, mi történt az adataival, mert mást bízott meg a törlésükkel. Végül egytizedük egyszerűen nem gondolta, hogy ezzel a kérdéssel foglalkoznia kellene.
A vállalatok büntetéssel számolhatnak
A minősített adattörlés nemzetközi szinten is jelentős kérdés, a KPMG 2010-es tanulmánya szerint a helytelenül leselejtezett merevlemezek okozzák az összes adatvesztés 10 százalékát – csaknem annyit, mint a hackerek (12%), és jóval többet, mint a számítógépes vírusok (3%). A Blancco magyarországi tapasztalatai is azt erősítik meg, hogy nemcsak az otthoni felhasználók figyelmetlenek, de a hazai vállalatok sem fordítanak kellő figyelmet erre a kérdésre. A legtöbben a lakossági felhasználókhoz hasonlóan csak újraformázzák a leselejtezett merevlemezeket, ez pedig adatszivárgást, adatvesztést okozhat, ami jelentős károkat tehet a cégek hírnevében.
A szabályszegésekre szankciókat is kilátásba helyez az új regula, az ügyfeleik személyes adatait kiszivárogtató cégek az éves globális forgalmuk 0,5%-áig, súlyosabb vétség pedig a forgalom 2%-áig terjedő büntetésekkel számolhatnak. Ez leginkább a bankokat, a biztosítótársaságokat és a nagyobb online kereskedőket érintheti.