Szigorúbb szabályok a pénzmosás ellen

A vállalatok és vagyonkezelők tulajdonosi láncolatainak végén álló személyeket nyilvános jegyzékben tartsák nyilván az uniós országokban: ezt tartalmazza az a pénzmosás elleni szabálytervezet, amelyről kedden szavaz a Parlament.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

A javaslat célja a zavaros szerződések megkötésének megnehezítése és az adóelkerülés elleni fellépés. A kaszinókra kiterjed az új szabályzás hatálya, azt azonban a tagállamok dönthetik el, hogy az alacsonyabb kockázatot jelentő szerencsejátékokra is kiterjesztik-e az új szabályokat.

A pénzmosás elleni, felülvizsgált irányelvet módosító képviselők kötelezővé tennék, hogy a központi cégtulajdonosi jegyzékekben bármilyen jogi formát öltő gazdasági társaság, többek között vállalatok, alapítványok és vagyonkezelők végső tulajdonosaival kapcsolatos információk nyilvánosan elérhetők legyenek.

A szabálytervezet a gyanús pénzmozgásokkal kapcsolatban nagyobb éberségre szólítja fel a bankokat és pénzintézeteket, de a könyvvizsgálókat, könyvelőket, jegyzőket, adótanácsadókat, vagyonkezelőket és ingatlanforgalmazókat is. Bizonyos esetekben a kaszinóknak is át kell világítaniuk ügyfeleiket.

A képviselők a fizetők és a fizetést fogadók, illetve a vagyonmozgások nyomon követése érdekében az átutalásokra vonatkozó rendelet frissítéséről is szavaznak.

Az ENSZ becslései szerint évente a világ GDP-jének 25 százalékára tehető a pénzmosás során kifehérített pénz összege. A magyar vállalatok 26 százaléka tapasztalt egy vagy több gazdasági visszaélést az elmúlt két év során. A hűtlen kezelés továbbra is a leggyakoribb csalási típus, azonban a gazdasági bűncselekmények egyre sokrétűbbek, és növekszik az egyéb csalási formák aránya. A hűtlen kezelés (63%) a leggyakoribb gazdasági bűncselekmény, ezt követi a korrupció és vesztegetés (38%), a pénzmosás (25%), a beszerzési csalás (25%), és a számítógépes bűnözés (17%).

Nagyjából 13 ezer pénzmosásra utaló jelzést tettek tavaly a bankok és más szolgáltatók a Pénzmosás Elleni Információs Irodánál a Magyar Nemzet cikke szerint. A növekedésnek vannak technikai okai is (máshogy jelentenek), de a NAV elnökhelyettese szerint az is egyértelmű, hogy a pénzügyi szolgáltatók a korábbinál sokkal jobban figyelnek a jelekre. Az információs iroda a hazai, külföldi vagy a nemzetközi bűnügyi szerveknek küldhetik el az adatokat, tavaly 3500 bejelentést továbbítottak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo