Amennyiben nem lesz földrengésszerű változás, akkor az idén az éves születésszám is nagyon alacsony lesz, mert az évtizedes tapasztalatok azt mutatják, hogy az első negyedévben 23,3 – 26,1 százaléka születik meg a gyerekeknek. Ennek megfelelően az éves születésszám a legjobb esetben is csak 85 ezer körül lehet. Ezzel megdőlt a 2019-es negatív rekord, amikor az első negyedévben 20 854 gyermek született – írja Kapitány Balázs.
Az adat azért megdöbbentő, mert az Állami Számvevőszék 2018-ra vonatkozó számítása alapján a GDP 4,8 százalékát fordítjuk családtámogatásra Magyarországon, ami 2010-hez képest 1,3 százalékpontos növekedést jelent. A Telex elemzése szerint Magyarország soha ennyit nem költött családpolitikára, mint az elmúlt 10 évben.
A rendelkezésre álló összehasonlító OECD-adatok csak 2016-ig elérhetők, de a hazai költés ilyen emelkedésével GDP-arányosan minden bizonnyal az élvonalba kerültünk időközben (a kormánykommunikáció szerint világelsők vagyunk), és a költségvetési ráfordításban is középmezőny fölött járunk. Az összes intézkedés tételes felsorolásától most eltekintünk, mivel tényleg sok mindenről van szó a családi adókedvezménytől kezdve a gyed extrán át a csokig és a babaváró hitelig, azt viszont érdemes rögzíteni, milyen családpolitikai karakter rajzolódik ki ezek összességéből.Van azonban pozitív fejlemény is. A házasságok száma hihetetlenül megnőtt, miközben a válások száma csökkent. Ez egy nemzetközi tendencia, amelynek több oka is lehet a szakemberek szerint. Mindenesetre ránk fért ez a fordulat, hiszen volt olyan időszak Magyarországon, amikor minden házasulónak kétharmad esélye volt, hogy nem mond igazat, amikor kijelentette, a holtomiglan holtodiglant, hiszen 30 ezer házasságra 20 ezer válás jutott, ami tényleg siralmas arányt jelentett.
Ez ügyben a tendencia tehát üdvözlendő, bár a képet Magyarországon árnyalja, hogy a kormány pénzügyi ösztönzőket vezetett be. Vagyis egyáltalán nem biztos, hogy a partnerkapcsolatok minősége, a társadalmi érettség növekedett, ami elvárható lenne egy ilyen élethosszig tartó stratégiai döntés meghozatalakor, hanem mindössze a pőre anyagias megfontolás segített. A demográfusoknak erős a gyanúja, hogy az első házasok adókedvezménye, a csak házasoknak elérhető csok, majd a szintén házassághoz kötött babaváró hitel erősen befolyásolta a döntéshozatalt.
A 2 évig mindössze havi 5 ezer forintot jelentő adókedvezmény is alaposan megnyomta az alacsonyabb iskolázottságú és jövedelmű rétegek házasodási kedvét: 2010 és 2018 között a kétszeresére nőtt az alapfokú végzettségű, először házasodók száma, és az ország elmaradottabb régióiban átlag fölötti volt az emelkedés.Az összkép tehát elég drámai. Ott van soha nem látott mennyiségű ifjú házaspár, soha nem látott kevés gyermekkel és egy teljesen kudarcos kormányprogram, ami a legfontosabb vállalását, a népességgyarapodást, a rengeteg anyagi ráfordítás ellenére sem tudta megvalósítani. Igazán nem szeretnénk rosszmájúak lenni, de a területért 2014 óta felelős Novák Katalint lehet felfelé buktatták a köztársasági elnöki pozícióval, hogy ne kelljen ezekkel a számokkal szembesülve dicstelenül távoznia miniszteri székéből.