Sárga után fehér csekk: kinek éri meg?

A tranzakciós adó bevezetése miatt nemcsak megemeli a sárga csekkek díját a Magyar Posta jövőre, hanem új terméket is bevezet a megszokott terméknek a bevétele 15-16 százalékát generáló készpénz-átutalási megbízások terén a Népszabadság információi szerint.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép:sxc

A készpénz-átutalási megbízás díja – amint az már a napokban nyilvánosságot kapott - jövőre 112 forintról 137 forintra nő majd. (A jövő évi adóváltozásokról itt olvashat bővebben.) Ezt a számlavezető bankok közbeiktatásával a cégek fizetik a postának. Az emelést a költségek növekedésével indokolták, s a bejelentés értelemszerűen óriási tiltakozást váltott ki, amely a mértéket figyelembe véve (22 százalék) nem annyira meglepő.

A díjemeléssel párhuzamosan ugyanakkor egy új befizetési móddal is készül a posta. A Népszabadság információi szerint a legnagyobb szolgáltatók a Magyar Postáól 50-80 forint közötti ajánlatot kaptak, amely jóval kedvezőbb a sárga csekk után fizetendőnél.

De mi is az a fehér csekk?

A lap erről annyit ír, hogy látszólag ugyanúgy fest, mint a sárga, ám elegendő sima (esetleg perforált) fehér papírra nyomtatni, ami már eleve hoz megtakarítást a cégeknek. A fehér csekk alsó részén található, gépi leolvasásra alkalmas mezőben azonban más adatok lesznek, a címzett bankszámlaszámát egyedi azonosítóra cserélik, így ezt a csekket már nem lehet bankfiókban befizetni, csak a postán – így az állami cég védeni tudná a piacát. Igaz, a lehetőség, hogy egy banki ügyintéző a számla alapján manuálisan kitöltsön egy átutalási megbízást, továbbra is megmarad, de a fiókban indított átutalás a csekknél is drágább, és az ügyfél fizeti. Átutalást ő is indíthat elektronikusan, és ez számlacsomagtól függően akár ingyenes is lehet, de ebben van hibalehetőség, és a fogadó szolgáltatónak is emberi erőforrást kell igénybe vennie ahhoz, hogy azonosítsa az egyszeri átutalásként érkezett befizetéseket.

A fehér csekk másik előnye a lap információi szerint ugyanakkor, hogy a hatályos szabályozás szerint a szolgáltatás díját nem kell hirdetményben közzétenni, mint a készpénz-átutalási megbízás esetében. Azaz elviekben a posta egyedi kedvezményeket is tud adni a szolgáltatóknak. Ezeknek viszont informatikai fejlesztést is végre kell hajtaniuk, ha fehér csekkes számlát kívánnak kiállítani, ami igen költséges is lehet. Hacsak nem maga a Magyar Posta lesz az, amely jutányos áron elvállalja a számlakészítést is – ezt más-más cégekkel ugyan, de ma is külső vállalkozásban végeztetik a szolgáltatók. Nagy piaci szereplő például a Díjbeszedő Zrt., de szűk fél tucat cég végez nagy tételben ilyen szolgáltatást. A fehér csekkel a posta ezen a piacon is tudná erősíteni pozícióját.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo