A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024-es közlése szerint 77 500 gyermek született Magyarországon, ami 7725-tel (9,1 százalékkal) kevesebb az előző évhez képest, és az eddigi legalacsonyabb éves születésszám az 1949 óta vezetett statisztikákban. Az Anyafalva Kismama Applikáció végzett egy felmérést, hogy rávilágítson, milyen tényezők állhatnak ezek az adatok mögött.
A válaszadók jellemzői
Legnagyobb részük (67,9 százalék) 26-35 éves, házas, és többségük felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkezik (57,5 százalék). 97,4 százalékának legalább egy gyermeke van, legtöbben egy- és kétgyermekesek, 0-2 éves legfiatalabb gyermekük.
Tervek és valóság: több vagy kevesebb gyermek?
A válaszadók közül sokan eltértek eredeti terveiktől. Egyesek kevesebb gyermeket vállaltak, mint amennyit eredetileg szerettek volna (57,2 százalék), míg mások több gyermeket nevelnek, mint ahogyan azt korábban elképzelték (9,9 százalék). A változás mögött legyakrabban anyagi okok (52,9 százalék), munkahelyi problémák (43,8° százalék) vagy a segítség hiánya (32,2 százalék) állnak.
A szülésélmény hatása a további gyermekvállalásra
A kutatás kimutatta, hogy a szülésélmény nem meghatározó tényező. A válaszadók 57 százalékát nem befolyásolta negatívan a további gyermekvállalási kedvében. 10,7 százalék nyilatkozott arról, hogy teljes mértékben elvette kedvét a korábbi (feltehetően negatív) szülésélmény és 14,6 százalékot is inkább negatívan befolyásolt az élményt. Ez arra a tényre hívja fel újra a figyelmet, hogy a pozitív élmények ösztönözhetik a további gyermekvállalást, míg a negatív tapasztalatok elvehetik a kedvet.