Riasztás Brüsszelből

Magyarország külső eladósodottsága a legmagasabb szinten van az EU-n belül az Európai Bizottság szerint. A testület kedden Strasbourgban nyilvánosságra hozott Riasztási Mechanizmus Jelentése szerint Magyarország és másik tizenegy uniós tagállam esetében alaposabban meg kell vizsgálni, fennáll-e a makrogazdasági egyensúlyhiány veszélye.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Olli Rehn
Fotó: ec.europa.eu

Kedden strasbourgi ülésén az Európai Bizottság elfogadta azt a jelentést, amely - a tavaly december 13-án életbe lépett úgynevezett hatos jogszabálycsomag értelmében - áttekinti, mely tagországok esetében kell alaposabb vizsgálatot folytatni, majd szükség esetén figyelmeztető jelzést adni a makrogazdasági egyensúlyhiány megelőzése, illetve kiküszöbölése érdekében.

Az első fázis

A Riasztási Mechanizmus Jelentésnek (Alert Mechanism Report) nevezett dokumentum szerint tizenkét EU-tagország, Magyarország mellett Belgium, Bulgária, Ciprus, Dánia, Finnország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Spanyolország, Svédország és Szlovénia esetében indokolt a mélyebb vizsgálódás - közölte Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke kedden Strasbourgban. A bizottság Ausztria, a Cseh Köztársaság, Észtország, Hollandia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország és Szlovákia tekintetében nem tartott szükségesnek további, alaposabb vizsgálódást. Görögország, Írország, Portugália és Románia, mint az EU és az IMF feltételekhez kötött pénzügyi támogatási programjának kedvezményezettjei, már eleve kiterjedt gazdaságpolitikai vizsgálat alatt állnak, így őket nem vizsgálta a bizottság.

Magyarországról szólva a jelentés megállapította, hogy „nagy egyensúlyhiányok éles kiigazítása történt meg", ugyanakkor „továbbra is magas az eladósodottság szintje, különösen a közszférában, de a magánszektorban is". Magyarország külső eladósodottsága az uniós végrehajtó testület szerint a legmagasabb szinten van az EU-n belül.

Pelczné: a biztos szubjektív
 „Miért határoztunk meg közösen egzakt módszereket, valamint az összehasonlíthatóság alapját megteremtő számszerű értékeket, ha a biztos szubjektíven eljárva kiemelhet adott országokat?” – teszi fel a kérdést Pelczné Gáll Ildikó az Európai Bizottság Riasztási Mechanizmus Jelentésére reagáló közleményében. „Az elemzés alapján világosan látszik, hogy Magyarország gazdasági állapota kedvezőbb annál, mint ahogyan azt számos médium állítja” – áll a közleményben. A fideszes EP-képviselő felhívja a figyelmet arra, hogy Magyarországgal együtt kilenc olyan EU-tagország van, amely a tízből két indikátornál lépte túl a küszöbértékeket, a maradék 18 tagország viszont három vagy annál több mutató esetében lépte át a megengedett értéket. Ezek után Pelczné Gáll Ildikó szerint nehéz megmagyarázni, hogy Rehn miért éppen a tizenkét tagállamot nevezte meg olyanként, mint amelyek a vizsgált indikátorok alapján „megszólaltatják a riasztót”.

A makrogazdasági egyensúlyhiány-eljárás (macroeconomic imbalance procedure, MIP) során, ha megállapítást nyer az egyensúlyhiány veszélye, a tagállami kormányokat tömörítő Tanács ajánlásokat tesz az érintett tagállamnak, amely ennek alapján kiigazító tevékenységi tervet köteles készíteni. A Tanács ennek megvalósítására határidőket tűz ki. A MIP kezdő fázisát jelenti a most első ízben elkészített Riasztási Mechanizmus Jelentés, amely 10 makrogazdasági mutató - mint például a versenyképesség romlása, az eladósodottság magas szintje, valamint a különböző javak árszínvonalának „buborékszerű" duzzadása - alapján és az azokhoz tartozó közgazdasági gyorsértékelés segítségével állapítja meg, mely nemzetgazdaságok lehetnek veszélyes mértékben sérülékenyek, vagyis mely országok esetében van szükség alaposabb közgazdasági elemzésre az új makrogazdasági egyensúlytalansági felügyeleti mechanizmus keretében. Az elemzés célja, hogy kiderüljön, valóban fennáll-e túlzott egyensúlytalanság az adott országban.

Az NGM a múltban keresi a választ

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményben reagált az Európai Bizottság makrogazdasági jelentésére, amelyben a tárca leszögezi: a kormánynak kezdetektől fogva célja a magas államadósság és a magánszektor devizaadósságának csökkentése, ezt szolgálják a Széll Kálmán Terv strukturális kiadáscsökkentő intézkedései és a devizahitelesek problémáinak megoldását célzó lépések. Magyarország esetében a 10 indikátor közül csupán kettő jelzett egyensúlytalansági problémát, az államadósságot és a nettó befektetési pozíciót mérő mutatók haladták meg a határértékeket. Ezeken túl a bizottság figyelembe vette a külső adósság magas szintjét és annak devizális szerkezetét is. A tárca szerint mindezen mutatók állományi jellegűek, ami azt jelenti, hogy a múltban hosszú időszakon keresztül alakultak ki a magas, határértéket meghaladó értékek - áll a közleményben.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo