Pénz van, kedv nincs cégfelvásárlásra a világban

Továbbra is a felvásárlások számának és értékének növekedését vetíti előre a KPMG, de a tranzakciók száma és értéke a makrogazdasági környezetben rejlő kockázatok miatt bizonytalan.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Népszerűek a magyar vállalatok a befektetők körében – Kép: PP Archív/Fényes Gábor

Az egy évvel ezelőttihez képest javult, a tavaly év végihez képest viszont stagnál a KPMG világ legnagyobb vállalatainak felvásárlási kedvét mutató indexe. A cégek felvásárlási étvágyát jelző előretekintő P/E (ár/eredmény) mutató tavaly júniushoz képest 14 százalékkal emelkedett, tavaly decemberhez képest viszont nem változott. Az ilyen módon törékenynek tekinthető felvásárlási kedv ugyanakkor a felvásárlási képesség masszív növekedésével párosul, ezért emelkedett tovább a két komponenst ötvöző mutató.

A felvásárlási kapacitást jelző előretekintő adósság / EBITDA-mutató a KPMG felmérése szerint azt valószínűsíti, hogy a cégek adóssághoz viszonyított eredménye az elkövetkező egy évben 13 százalékkal javul. „Hiába mérünk évek óta javulást a cégek felvásárlási kapacitásában, a várható tranzakciók száma és értéke nagymértékben múlik a világgazdasági kilátásokon” – nyilatkozta Tom Franks, a KPMG vállalatfinanszírozásért felelős nemzetközi igazgatója. Ez a bizonytalanság feszültséget szül a cégvezetés és a tulajdonosok között, ha arról van szó, hogyan használják ki pénzügyi lehetőségeiket.

A mostani felmérés szerint a legjobb befektetési helyszínek között találjuk Japánt, ahol a felvásárlási étvágy egy év alatt 24 százalékkal emelkedett, az ehhez rendelkezésre álló források pedig 8 százalékkal gyarapodtak. Hasonlóképpen az Egyesült Államokban a befektetési étvágyat jelző előretekintő P/E mutató 14 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt, és az elmúlt félévben is 4 százalékkal emelkedett, miközben a felvásárlási kapacitás 20 százalékkal nőtt.

Vonzóak a magyar technológiai-cégek a befektetők számára
Vonzónak számítanak a magyar technológiai vállalkozások a befektetők számára. Magyarországon a vállalati fúziók és felvásárlások (M&A) piacán a szektorban történt tranzakciók aránya duplája volt a régiós átlagnak az összes tranzakció tekintetében.
A vállatok óvatosságát jól mutatja, hogy az elmúlt egy évben a felvásárlások volumene 10 százalékkal csökkent, és hasonlóképpen alacsony a felvásárlási érték is. Különösképpen nagy a visszaesés Kelet-Ázsiában, a Közel-Keleten és Afrikában, de a globális felvásárlási érték – egy rövid év eleji rallytól eltekintve – csökkenő tendenciát mutat. Tom Franks ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy az ezer legnagyobb vállalat között az üzleti bizalom több tranzakcióhoz vezet, de a kisebb cégek körében kevés és kis értékű üzletek születnek.

Az egyes szektorok vonzereje nagy változatosságot mutatott az elmúlt egy évben. A legjobban az egészségügy, a nem alapvető fogyasztási javak kereskedelme, valamint az alapanyagszektor teljesített a P/E mutató várhatóan 20 százalék körüli javulásával, de az ő esetükben is igaz, hogy az elmúlt félévben csak viszonylag kicsi javulást voltak képesek felmutatni. Rajtuk kívül csak a telekomszektor és az alapvető fogyasztási javak tudtak némi emelkedést produkálni, miközben például a nyersanyagpiaci cégek várható P/E-je 16 százalékkal csökkent.

Az egészségügy a felvásárlási kapacitást tekintve is vezeti a mezőnyt 54 százalékos forrásnövekedéssel. E tekintetben a második legerősebb szektornak a technológiai cégek bizonyultak, náluk a felvásárlási képesség 29 százalékkal emelkedett az elmúlt 12 hónapban.

Visszatér az élet a cégfelvásárlási piacra
Lassan kezd visszatérni a közép-európai kockázatitőke-befektetők optimizmusa és befektetői aktivitása. Erre lehet következtetni a Deloitte közép-európai kockázatitőke-befektetők körében végzett felmérésének eredményeiből, a régióban kötött jelentős ügyletekből, valamint a sikeres tőkebevonásokból, melyek együttesen arra vallanak, hogy az intézményi tőkebefektetők nem veszítettek érdeklődésükből régiónkban.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo