Meddig erősödhet a forint?

Számos pénzügyi szakértőben indított el találgatást a forint árfolyamában nemrégiben tapasztalt erősödés. Áttörést produkált ugyanis augusztus elején a forint, 2015 májusa most jegyezték a legerősebb szinten. Jogosan ad okot a spekulációra az, hogy vajon meddig erősödhet még a hazai fizetőeszköz?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar forint az euróval szemben várhatóan rövidtávon viszonylag stabil marad. A forint egyrészről a növekvő külföldi kereslettel néz szembe, különösen a forintkötvények iránti kereslettel, másrészt azonban a piacokon többnyire az az elvárás, hogy Magyarországon továbbra is csökkenjenek majd a piaci kamatlábak. Hosszabb távon Magyarország és az euróövezet közötti nominális és reálkamat differenciálja a forint erősödését eredményezi, amit az erős gazdasági növekedés is támogatni fog.

Keveset fog változni fél éven belül a forint árfolyama

Az előrejelzések szerint a magyar forint az euróval szemben a következő hónapokban csekély mértékben fog változni. A forint erős, makrogazdasági fundamentumokon alapuló erősödését ugyanis bizonyos mértékben a magyar jegybank (MNB) régóta tartó bátortalan megközelítése gátolja. A forintgyengülésre való nyomásgyakorlás – az alacsony kamatok elvárása miatt - valószínűleg belátható időn belül mérséklődik, mivel az egyes kulcsfontosságú országokban az úgynevezett fejlett piacokról (USA, Egyesült Királyság, Németország, Japán stb.) kamatcsökkenés várható. Az Egyesült Államok esetében a várakozások mérséklődése elsősorban az optimizmus csökkenése miatt következik be, tekintettel a gazdaság növekedési kilátásaira és a reflációra, ami például a forint eszközállományának javára szolgál. Ezek vonzereje feltehetően az alacsonyabb dollárkamatlábnak köszönhetően növekedésnek indulna.

Kép: PP

Laza politika várható az Európai Központi Banktól 2020-ig

A reál effektív árfolyam (REER) szempontjából - amely az inflációnál figyelhető meg- a forint az euróval szemben körülbelül 6%-kal a 10 éves átlag alatt van, ami a magyar folyó fizetési mérleg jelentős többletének szempontjából azt mutatja, hogy a forint alulértékelt. Tekintettel az egységnyi munkaerőköltségre (Unit Labor Cost - ULC) a REER némileg változik, mivel a korrigált mutató 2015-től 5 százalékkal nőtt. A növekvő munkaerőhiány az országban ugyanis kihat a bérnövekedésre és nyomás nehezedik az ULC–korrigált REER növekedésére, ezáltal csökken a külpiaci versenyképesség. A korrigált reálárfolyam František Kovács, az AKCENTA CZ szakértőjének elvárásai szerint alakul, a forint hosszú távú enyhe növekedésével.

Még Trump se tudja tönkretenni a jó hangulatot
Atomfegyver ide, Trump program oda – úgy látszik, a részvénypiacokat semmi nem tudja megingatni. Ez látszik legalábbis a tőzsdék folyamatos emelkedésén, miközben a várható árfolyamingadozások sem adnak okot túlzott izgalomra. Jó hír ez a befektetőknek, hiszen a jegybanki szigorítások miatt a kötvénypiacokon amúgy sem sok babér terem a következő hónapokban.
Alapvetően a nominális- és reálkamat közötti különbség Magyarország és az eurózóna között hosszabb távon a forintnak fog kedvezni. „Bár a piacok az EKB egy kevésbé laza monetáris politikájával számolnak, beleértve annak a lehetőségét, hogy az EKB emelné a negatív betéti kamatot, a szisztémás és a költségvetési kockázatok az euróövezetben jelentősen korlátozzák a központi bank lehetőségeit a monetáris politika szigorítására.” – mondta az AKCENTA CZ szakértője. František Kovács elvárásai szerint az EKB politikája viszonylag laza marad egészen 2020-ig, amely a reálkamatot alacsony szinten tartaná.

Amíg a piacok a piaci árak csökkenésével számolnak Magyarországon, addig a gyorsuló maginfláció rákényszeríti az MNB-t, hogy vizsgálja felül hozzáállását és 2018-ban kezdje meg a szigorúbb monetáris politikát. Az alacsony kamatlábak hosszú távú kilátásaira való tekintettel az euróövezetben a hazánkban való kamatemelés tovább szélesítené a kamatkülönbözetet és támogatná a forint növekedését.

Mindemellett a magasabb infláció és a növekedés pozitív dinamikája is az euróövezethez képest a forint erősödését támogatja Magyarországon. A magyar gazdaság növekedése az AKCENTA CZ becslése szerint a 2017-es 2,5 százalékról a következő évben 2,7 százalékra emelkedik majd, míg az euróövezetben František Kovács mintegy 1,7 százalékos növekedést jósol.

Az előrejelzések kockázatai

„Becsléseink szerint a Magyar Nemzeti Banknak el kellene kezdenie a monetáris politika szigorítását már a következő évtől kezdődően. Ha a gazdasági növekedés és a fogyasztói árak emelkedése elmaradna a várttól, az MNB késleltethetné a kamatemelést, ami a forintnak jelentős veszteségeket okozhat.” – mondta az AKCENTA CZ szakértője. A kisebb növekedés feltehetően szintén az állami költségvetés deficitjének jelentős emelkedését okozná, mivel a magyar kormány jelenleg a fiskális expanzió felé tart. Egy másik forgatókönyv - amely a forint veszteségeit okozná - a globális inflációs és kamat várakozások dinamikájának túlzottan gyors növekedése lenne. Ha ez a forgatókönyv az Egyesült Államokban vagy az euróövezetben játszódna le, a forinteszköz és az úgynevezett gyorsan fejlődő piacok alá eső eszközök alapvetően kedvezőtlen alakulásáról beszélhetnénk. Különösen a globális hozam élesebb növekedése esetén várható, hogy a forinteszközök kiárusításra kerülnek.

Újra saját lábán állhat Görögország
A görög hitelválság rendszeresen visszatérő téma a pénzpiacokon, de a leginkább abban az összefüggésben, hogy a görög pénzügyi problémahalmaz mennyire veszélyes Európa pénzügyi stabilitására. De mostanra mintha kitisztult volna az ég Athén felett, és három évvel – meg egy segélycsomaggal – a legutóbbi kötvénypiaci próbálkozása után Görögország ismét arra készül, hogy új államkötvényeket bocsásson ki.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo